10 Proje "Güneş Panellerini Yaratıcı Bir Şekilde Kullanan Yapılar"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Fotovoltaik veya  güneş panelleri, yapılı çevremizde giderek daha yaygın bir görüntü haline geliyor. Geleneksel olarak bir çatı sistemi olarak kurulur, güneş enerjisini yakalar ve onu yenilenebilir elektriğe dönüştürüyor. Güneş radyasyonu ne kadar güçlü olursa, modül o kadar fazla güç üretiyor. Güneş panelleri genellikle sonradan düşünülür ancak bu özet, mimarların yaratıcı olmak ve estetikten ödün vermeden tasarımlarının ayrılmaz bir parçası haline getirmek için teknolojiyi nasıl kullandığını gösteriyor. Güneş panellerini yaratıcı yollarla entegre eden tamamlanmış ve planlanmış 10 yapı aşağıdaki gibidir.

Bayview, ABD, BIG ve Heatherwick Studio tarafından 

Google'ın Bay View kampüsünün çatısını "Ejderha ölçeğinde güneş kaplamaları" oluşturuyor ve yakın zamanda BIG ve Heatherwick Studios tarafından Silikon Vadisi'nde tamamlandı. Dalgalı yapı, yaklaşık 7 megawatt enerji üreten 50.000 güneş panelinden oluşuyor. Bu binanın toplam enerji ihtiyacının %40'ına denktir.

Hollanda Biyotopu, V8 Architects ve Marjan van Aubel, Birleşik Arap Emirlikleri 

 Renkli yarı saydam güneş enerjili bir tavan penceresi, Dubai Expo 2020'deki Hollanda Biyotop Köşkü'nü süsledi ve vitray bir pencere gibi aşağıya doğru pembe ve mavi ışık yaydı. V8 Architects tarafından tasarlanan yapı Marjan Van Aubel tarafından tasarlanan ve güneş enerjisi teknolojisinin yenilenebilir enerji sağlarken bir 'sanat formu' olarak nasıl kullanılabileceğini gösteren bir çatı penceresi içeriyor.

MVRDV, Çin tarafından LAD Genel Merkezi 

MVRDV, Şanghay tarım şirketi LAD için şu anda geliştirilmekte olan bu ofis binasını tasarlarken geleneksel güneş çatısını yeniden tasarladı. Kavisli çatı yapısının bir tarafı açık kalırken diğer tarafı güneş panelleri ile kaplanarak binaya yenilenebilir enerji sağlanıyor ve operasyonel karbon ayak izi minimuma indiriliyor.

Powerhouse Telemark, Norveç, Snøhetta tarafından 

Snøhetta, Portgrunn'daki karbon negatif Powerhouse Telemark ofisinin kare çatısını ve güneye bakan cephesini kaplamak için güneş enerjisi kullandı.

Kliment Halsband Architects tarafından Uganda'daki Sina Dağı Kabilwa Cerrahi Tesisi 

Kliment Halsband Architects tarafından tasarlanan bu Uganda tıbbi tesisi, dalgalı bir güneş çatısını destekleyen ağaç benzeri ince sütunlara sahiptir. Stüdyo, "Güneş panellerini güneşi toplayan ve gölge sağlayan muz yaprakları olarak düşündük" dedi.

550 Spencer, Avustralya, Kennon tarafından 

Avustralya'dan Studio Kennon tarafından Melbourne'de yakın zamanda önerilen bu ofis kulesinin cephesini 1000'den fazla cam benzeri güneş paneli oluşturuyor.

La Seine Musicale, Fransa, Shigesaku Ban 

Fotovoltaik panellerden oluşan bir duvar, Shigeru Ban tarafından tasarlanan Paris yakınlarındaki camla çevrili bir müzik kompleksi olan La Seine Musicale'de güneşin yolunu takip ediyor.

Nordhavn için Kopenhag Uluslararası Okulu, Danimarka, CF Møller

Paneller dış cephede payet benzeri bir etki yaratacak ve binaya yıllık elektrik sağlamak için gereken elektriğin %50'sinden fazlasını üretecek şekilde düzenlenmiş.

Sun Rock, Tayvan, MVRDV 

Stüdyo, gün boyunca mevcut olan güneş ışığı miktarını en üst düzeye çıkarmak için cephenin soğanlı şeklini tasarladı ve binayı kendi kendine yeterli hale getirmek için yeterli enerjiyi üretti.

Powerhouse Brattørkaia, Norveç, Snøhetta

Sarp ve köşeli görünümü, güneş ışığını en üst düzeye çıkardığı ve panellerin akşam çökmeden önce mümkün olduğunca fazla güneş enerjisi toplamasına izin verdiği için şehrin sınırlı gün ışığını üretir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)