EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Gelecek Turizmde Projesi

Anadolu Efes tarafından ülkemiz turizmine katkı sağlamak amacıyla 2007 yılında başlatılan "Gelecek Turizmde" projesinin hedefi turizm cenneti olan ülkemizde bulunan kaynaklar hakkında farkındalık yaratmak ve bu kaynakların korunmasını sağlamak. Bu amaçla turizm eksenli bir sürdürülebilir kalkınma modeli olan Gelecek Turizmde – Sürdürülebilir Turizm Destek Fonunu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğiyle yürüten Anadolu Efes, ulusal çapta turizmin kalkınma boyutuna dikkat çekmeyi başarıyor.


Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu kapsamında, yenilikçi, katılımcı, sürdürülebilir ve cinsiyet dengeli turizm projelerine fon desteği sağlanacak. Fon verilecek projeler, Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu Çalışma Grubu tarafından belirlenecek kriterler doğrultusunda, Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu Jürisi tarafından seçilecek. Organizasyon fon desteği sağlayacağı projelere eğitim, iletişim ve mentorluk gibi uygulama destekleri de verecek; projelerin işleyişini uzman bir ekiple takip ederek etki ve sonuçların ölçümlenmesini sağlayacak.

Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu; sürdürülebilir turizm alanında paydaşlar arasında işbirliğinin artmasına, sürdürülebilir turizmin yerel ekonomik kalkınmaya etkisinin farkına varılması ve dolayısıyla bu konudaki girişimlerin artmasına, yerel halkın kendi değerlerinin farkına varmasına, kültürel ve doğal mirasın korumasına yönelik bilincin artmasına, koruma kullanma dengesi konusunda örneklerin çoğalmasına, yerel sürdürülebilir turizmin gelişimine yönelik kaynakların harekete geçirilmesine, alanda çalışanların sayısının artması, böylece istihdamın desteklenmesine katkı sağlayacak.

DEĞERLENDİRME TAKVİMİ

27.02.2013 tarihinde teklif çağrısı duyuruldu. 22.04.2013 Önbaşvuru Formlarının teslimi için son tarih olarak belirlendi. 20.05.2013 Ön seçim aşamasını geçen Başvuru Sahiplerinin duyurulması, 29-30.05.2013 ön seçim aşamasını geçen başvuru sahipleri için Proje Geliştirme ve Sürdürülebilir Turizm Eğitimi verilmesi, 14.06.2013 Nihai Proje Başvurularının son teslim tarihi 10.07.2013 Seçilen Başvuru Sahiplerinin bilgilendirilmesi

ÖRNEK PROJE VE FAALİYETLER

Sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda kurgulanmış; yerel halkın doğal ve kültürel değerlerini fark ederek, bunların korunması ve tanıtılmasına yönelik geliştireceği yaratıcı projeler; insan ve doğa dengesini koruyarak, doğal ve kültürel kaynaklar üzerindeki baskıyı azaltmaya yönelik bilinç arttırıcı projeler; toplumun refah düzeyini artırmaya yönelik kültürel, doğa temelli, tarımsal, kırsal, eko turizm gibi turizm çeşitliliğini öne çıkaran projeler örnek olarak verilebilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)