EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Geleceğin Kentleri Gençlerin Gözüyle Şekillenecek

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (IKBU) Mimarlık Bölümü, lise ve üniversite öğrencilerinin katılımına açık “Fütüristik Kentler” temalı fikir yarışması düzenledi. Başarılı projelerin ödüllendirileceği yarışmaya son katılım tarihi 1 Mayıs 2017.

“Fütüristik Kentler” temasıyla düzenlenen 'Aurum Mimarlık Öğrenci Fikir Yarışması'  geleceğin kentlerine, kentsel problemlerine ışık tutmak ve çözümler ortaya koymayı hedefliyor. Söz konusu sorunlar çözülürken, ekonomik, teknolojik, işlevsel ve yenilikçi çözümlerin ortaya konulması, güzel sanatların teşviki de yarışmanın hedefleri arasında. İki kategoride düzenlenen yarışmada ilk kategoride lise öğrencilerinin bilinçlenmesi, çevreye ve kente duyarlı çözümler ortaya koyabilmesi; ikinci kategoride ise lisans öğrencilerinin sorun tespiti ile birlikte uygulamaya yönelik çözümler sunmaları bekleniyor. Yarışma, geleceğin tasarımcılarının ortak bir platformda buluşturarak, “ Bundan 50 sene sonra nasıl bir kentte yaşamak isterdiniz?” sorusuna cevap aramalarını sağlayacak.

"Kendi kentimizi tasarlayalım!"

Yarışmanın birinci kategorisi Lise öğrencilerine, ikinci kategorisi ise Mimarlık ve Tasarım Fakülteleri Lisans öğrencilerine yönelik düzenlendi. Yarışma,ulusal ve tek aşamalı olup, teması da "2067 yılında dünyanın kaynakları iyice tükenmiş, insan nüfusu artmış, kentlerde yaşam oldukça zorlaşmıştır. Yapı yapmak için yeterli alan kalmamıştır. Bir yandan da insanların yaşamsal pratikleri değişmiş,yeni mekânsal kullanımlar ortaya çıkmıştır. Yeni yaşamlarımız için yeni bir kent inşa etmeliyiz. Kendi kentsel yaşam senaryomuzu oluşturalım, kendi kentimizi tasarlayalım!" şeklinde tanımlanıyor.


Son kayıt 1 Mayıs 2017

Yarışmaya en son başvuru (elektronik kayıt) tarihi 1 Mayıs 2017 iken, proje teslimi için son tarih 24 Mayıs 2017. Kazananlar 2 Haziran 2017 tarihinde açıklanacak. Ödül töreni ve kolokyum web sayfasında ilan edilecek. (web:http://yarismalar.kemerburgaz.... Tasarim/)

Yarışma sonunda verilecek  ödüller ise şu şekilde:

1.’lik Ödülü: “Huawei” Özel Ödülü (cep telefonu) + Başarı Sertifikası

2.’lik  Ödülü: “Altınbaş Holding-Atak Madeni Yağ” Özel Ödülü (750 TL)

3.’lük  Ödülü: “Altınbaş Holding-Atak Madeni Yağ” Özel Ödülü (250 TL)

Seçilen ve uygun görülen proje sahiplerine Altınbaş Holdingte staj imkânı ve İKBU Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin (MDBF) Mimarlık ve İnşaat/Yazılım laboratuvarında proje yapma imkânı sağlanacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)