EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

3D Printing Atölyesi Gerçekleşti

Aynı gün içinde tasarlanan ürünün fiziksel ortamda üretilebilmesine imkan tanıyan hızlı protipleme sadece bilgisayarda modellediğimizin eş zamanlı çıktısını alıp görebileceğimiz bir teknoloji değil, aynı zamanda günümüzde profesyonel anlamda tercih edilen önemli bir alternatif üretim tekniği. Bu tekniği tasarımcılarla tanıştırmayı amaçlayan Tasarım Vakfı, 3bFab iş birliği ile 18 Haziran’da bir 3D Printing Atölyesi gerçekleştirdi.

Koleksiyon Tarabya Kampüsü’nde gerçekleşen atölye, 3bFab’ın kurucusu Hakan Güzelgöz’ün 3D Print teknolojisinin kullanım alanları ve 3D Print kültürü üzerine gerçekleştirdiği sunumla başladı. Güzelgöz, hızlı protipleme teknolojisinin Endüstri Devrimi’nden başlayarak, bugün geldiği noktada özellikle sağlık ve inşaat alanlarında kullanıldığını belirtti.


Sunumun ardından, atölye katılımcıları konsept ve modelleme sürecine geçtiler.
Atölyeye; mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, moda tasarımı gibi arka planları olan 15 tasarımcı katılım gösterdi. Atölye sonunda her katılımcı kendi çıktısını alma şansı buldu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın atölyenin gerçekleştiği 18 Haziran gününü “Ulusal Maker Günü” ilan etmesi ve Beyaz Saray’da bir “Maker Faire” yapılması da güzel bir tesadüf oldu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)