5 İç Tasarım Projesi "Geri Dönüştürülmüş Malzemelerle"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İnşaat mühendisliğinde geri dönüşüm ve yeniden kullanım, özellikle şantiyelerdeki süreçlerle ilişkili üretilen atık miktarı ve enerji tüketimi göz önüne alındığında son derece önemlidir. Eski nesnelerin ve malzemelerin rolünü yeniden düşünerek mimari unsurlar yaratmak, daha sürdürülebilir ve sorumlu bir geleceğe giden bir yol olarak ileri dönüşüme nesnel bir yaklaşımı temsil ediyor. Sürdürülülebilirlik odaklı tasarımlar gittikçe revaçtadır.

Aşağıda binaların enerji verimliliğini artırmaktan çevrenin ambiyansını belirleyen ince ayrıntılara kadar çeşitli şekillerde iç mekanların kalitesini iyileştirmek için geri dönüştürülmüş veya başka amaçlarla kullanılan unsurları kullanan proje örnekleri veriliyor. Nasıl sürdürülebilir mimari örnekleri olduğunu gözler önüne seriyor.

Weekend Shelter /Agora Architecture

 "Bu proje, çevreye daha az duyarlı olan kendin yap inşaatı ile ilgili yaygın uygulamaları gözden geçirmeyi amaçladı. Hafta için tasarlanmış bir kamp alanı.[...] Cephede mantar ve içte sunta kombinasyonu, sıkı termal ve ses yalıtımı. Malzeme bakım gerektirmez, sürdürülebilir ormancılıktan elde edilir, tamamen geri dönüştürülebilir ve termal köprülemeyi önler. Sürdürülebilir mimari projeye örnektir."

Meme - Deneysel Ev / Kengo Kuma & Associates 

 “Bu ev, geleneksel Ainu yaşam tarzı olan 'chise'den ilham aldı. Karaçamdan yapılmış ahşap bir çerçeve, floropolyester ile kaplanmış bir zara sarılır. İç kısım çıkarılabilir bir fiberglas membran ile kaplanmış. Sürdürülebilir yapı malzemeleri ise iki membran arasına geri dönüştürülmüş pet şişelerden yapılmış bir polyester yalıtım yerleştirilerek ışığın geçmesi sağlanır. Sürdürülebilir malzemelerin kullanımı çok başarılıdır."

Cheops Gözlemevi Rezidansı / Studio Malka Architecture

 “Yüzyılların sözlü geleneğine göre konak, plansız ve çöl kumları üzerinde sadece birkaç eskiz ile kulaktan kulağa inşa edildi. Sürdürülebilirlik mimari köylülerin el sanatları projenin ayrılmaz bir parçası. Sosyal ve çevresel sorumluluğa sahip bir yaklaşımdır. Malzemeler geri dönüştürülür, yeniden kullanılır."

Hotel Tepoztlán / Taller Carlos Marín + Pasquinel Studio

 "Mimari ve doğanın kaynaşması ilk tasarım konseptinin merkezinde yer aldı. Bu nedenle sürdürülebilir yapı malzemeleri duvarların inşası ve yolların döşenmesi için mimarlar  sahada bulunan taş kullanmaya karar verdiler. Yapı, doğal pigmentasyonlu brüt betondan yapılmış. Manzaranın renklerine ve Tepozteco Vadisi'ni çevreleyen tepelerin kırmızı tonlarına uygun olarak seçilen kırmızı tonlarında. İnşaatta kullanılan ahşap tüm kalıplar uygun şekilde geri dönüştürülerek mobilya ve döşemeye dönüştürülmüş.”

Ready-made Apartmanları / azab

"Ana amaç, mizahın bir ana motif olduğu, her zaman öngörülemeyen alan tahsislerine açık ve sakinleri tatmin eden, hiyerarşi veya dağılma olmaksızın cömert ve sürekli bir alan yaratmaktır." 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)