EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Pangolin Gibi Doğal...

Nicholas Plewman Architects  tarafından tasarlanan Botswana, Okavango Deltası'nın kalbinde 24 yataklı lüks bir butik oteldir. Okavango Deltası, Afrika kıtasının yedi doğal harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Orijinal orman evi on yedi yıl önce inşa edildiği için, bir dünya mirası alanı ilan edildi ve sonuç olarak yapıya uygulama aşamasında zorlu kısıtlamalar getirildi.

Sandibe'nin tasarımı sadece bu zorlukları karşılamakla kalmaz, aynı zamanda ağaçlardan ve bu ağaçların altında barınan tüm canlılardan ilham alarak ortaya çıkmıştır.Orman evi, sığınaklarını kendileriyle birlikte taşıyan pangolinden ilham alarak organik malzemelerle el işçiliğiyle işlenmiştir.

Her ne kadar LEED veya GREENSTAR derecelendirme araçları geliştirilmediyse de, proje en yüksek akreditasyon standartları hedeflenerek yapılmıştır.Projenin sürdürülebilirlik zorunlulukları şunlardı:  Yeni binalar, tamamen geri dönüşüm malzemelerinden oluşmak zorundaydı. Enerji gereksinimlerinin %  70’i sürdürülebilir menşei olması gerekiyordu. Sitede ayrıca flora ve fauna varlıklarına fiziksel olarak zarar verilmemek için özen gösterilmiş.

Tamamlanan proje, yukarıdaki zorunlulukların tümünü karşılayarak Sandibe neredeyse tamamen ahşaptan inşa edilmiş.  

Tüm su ve toprak atıkları, yüksek duyarlılığa sahip çevreye deşarj için atıkların güvenilir bir şekilde, akredite edilmiş bir biyolojik arıtma tesisi aracılığıyla toplanmış. Son olarak, projenin çevresel başarısı, belki de bölgenin fil, su aygırı, aslan ve leopar gibi büyük hayvanların da dahil olduğu üretken vahşi yaşamının, gelişmekte olan ve tamamlanmış binalar için bu tür bir göz ardı edilmek üzere kullanılmaya devam ettiği gerçeğinden yola çıkılarak değerlendirilebilir. 

Proje Künyesi:

Proje Adı: Sandibe Okavango Safari Lodge

Mimari & Tasarım: Nicholas Plewman Architects

Bölge: Botswana, Güney Afrika 

Yıl: 2014

Kaynak: arch2o


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)