EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yenilenen Rustik Dağ Evi: La Muna

Çevreye saygılı olmak son zamanlarda birçok mimari proje için bir öncelik haline geldi. Yapıların sıfırdan inşa edilmiş veya yenilenmiş olmasına rağmen, birçok proje, mümkün olduğunca az etkiyle konumdan en iyi şekilde yararlanmaya çalışarak çevreye büyük önem vermektedir. Böyle bir örnek, Aspen, Colorado'da bulunan bir rustik kayak dağ evi olan La Muna'dır.


"La Muna", Aspen Colorado'da Red Mountain bölgesinde inşa edilen ilk evin renovasyonu ve yapıya minimum eklemeler yapılmasıyla gerçekleştirilen bir projedir. Dağ evi, bölgede inşa edilen ilk evlerden biridir. Yakın zamanda Oppenheim Architecture + Design tarafından yenilenmiştir. Rustik dağ evi, orijinal karakterini ve cazibesini kaybetmeden çağdaş bir yaşam tarzına uyacak şekilde dönüştürülmüştür. 

Oppenheim Architects ekibi projede, doğal kaynaklara minimum seviyede müdahale etmek için, o bölgede üretilen geri dönüşümlü ahşap, taş ve çelik malzemeler kullanmayı tercih etti.  Böylece ev, etrafındaki orman, dere ve dağ dokusu ile bir bütün haline getirildi. Gereken enerjiyi ve sıcak su ihtiyacını karşılaması için, güneş panelleri kullanıldı. Yenilemenin çağdaş bir tasarıma sahip olduğunu gösteren ipuçlarından biri, muazzam büyük cam panellerin varlığıdır. Hareketli cam panellerin rolü  iç ve dış mekânlar arasındaki geçişi yumuşatarak, iç ve dış mekânı birbirine basit ve şık bir şekilde bağlayarak güçlü bir bağ kurmaktı.

Oldukça sade olan dekorda kullanılan, gri, koyu kahverengi ve orman yeşili gibi koyu tonlara dayanan renk paleti bir kez daha evi çevreye entegre eden detaylardır. 

Odun şöminesi ve ahşap panelli duvarlar gibi vurgu özellikleri, çok rahat ve samimi bir ortam yaratarak, dekora sıcaklık katmaktadır. 

Proje Künyesi:

Proje Adı: La Muna 

Mimari& Tasarım: Oppenheim Architecture & Design

Bölge: Aspen, United States

Fotoğraf: Laziz Hamani

Kaynak:  archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)