EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Merak Duygusunu Arttıran Daedalum Labirenti

Yarı saydam malzemeden yapılmış, birbirine bağlı 19 yumurta şeklindeki kubbeden oluşan Daedalum labirenti , Air Architects'in kurucusu Alan Parkinson tarafından tasarlanan yeni bir şişirilebilir mimari örneği... 

Yunan mitolojisinde Minos Labirenti'nin mimarı Daedalus'tan esinlenen  ve onun adını alan labirent, insanların "ışık fenomenini" deneyimlemek için yaratılmış. 

Greenwich+ Docklands Uluslararası Festivali kapsamında tasarlanan şişme yapı, merak duygusunu teşvik eden çeşitli ışık ve renkteki saydam malzemelerden üretilmiştir. 

Çok sayıda küçük kubbenin yanı sıra, 47 metre uzunluğunda ve 31 metre genişliğindeki labirentin uzak ucu iki büyük yapıyla açılıyor. Ana Kubbe, 600 parça kumaştan yapılmış bir desenle süslenmiştir. Güneş gökyüzünde ilerlerken içinde çeşitli renkler yaratmak üzere tasarlanan kubbe, Dante'nin cenneti hem Roma Pantheonu hem de Gustave Doré'den ilham almıştır.

Alan Parkinson, geçici şişme yapılar inşa etmenin, mimarlığın ne yapmayı hedeflediğini keşfetmesine izin verirken, tamamen teorik projelerin yapmadığı pratik meselelerle uğraşması gerektiğine inanıyor.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)