EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Karada Bir Gemi

Rilan koyunda, Chiloe'nin orta sahilinde bulunan Isla Lebe'de bulunan bu yapı dizileri Mimar Guillermo Acuña tarafından  eski bir kayıkhaneye bağlanan merdivenlerle gelişen bir tasarımın bir parçası olarak gün yüzüne çıkmaktadır. 

600 m uzunluğunda ve 80 m genişliğinde, 100º Doğu'da uzunlamasına yönelimli küçük 5 hektarlık ada, Michimahuida ve Corcovado volkanları arasındaki Las Desertores takımadalarını oluşturan fiyortlara ve kanallara bakmaktadır. 

İntertidal durumda bulunan alan bu nedenle sürekli bir manzara değişimi yaşamaktadır.   Her altı saatte bir büyük su kütleleri oluşmakta ve daha sonra plajlar boşaltılmakta idi. Adayı ana karaya bağlayıp ayıran bu durum doğanın tüm unsurlarını daha yüksek bir kuvvetle canlandırılacağı bir mekanın canlanması için bir çıkış noktası olmuş.

İsla Lebe olarak adlandırılan tesiste, çevredeki bitki örtüsünü kesen merdivenler ve tahta kaldırımlar ile birbirine ve yakındaki plaja bağlı üç pavyon bulunmaktadır. Bu basit ahşap yapıları, yaprak döken bir tür olan karaçam zonlarıyla kaplıdır.

Üç yapının en büyüğü, Guillermo Acuña'nın yukarıda iki ayrı oturma odası bulunan ilave bir kat eklediği, yeniden yapılandırılmış bir kayıkhanedir.

Teknelerin daha önce depolandığı zemin katı, mutfak ve yemek odasına dönüştürülmüş. Duvarlar, tavan ve zemin kırmızıya boyanmış, antika mobilyalar ve hatıralar ise bu alana şenlikli ve eşsiz bir ortam katmaktadır. Kompleks, 2010 ve 2018 yılları arasında kademeli olarak inşa edildi, ancak tüm binalar, açık yapıya ve boyalı kırmızı vurgulara sahip benzer bir ağır ahşap yapı dili kullanıyor. Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)