EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Ekonomik Konut İhtiyacına Çevre Dostu Konut Projesi

HOUSES SUNNYVALE, ABD 

Bu sürdürülebilir bina, ülkenin en pahalı pazarlarından biri olan Silikon Vadisinde ekonomik konut ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Düşük gelirli aileler için 66 adet ekonomik, kiralık ev barındıran projede, daha önce evi olmayan ailelere de ayrılmış üniteler var. 

Daha önce ticari amaçla kullanılan tek katlı bir bina, bir Hindu tapınağı ve konut olarak kullanılan binalar bu planla optimize ediliyor. Konut olarak kullanılacak kısımlar gürültü ve kirlilikten etkilenmemeleri için arka tarafa çekilmiş. Tüm saha planı, sağlıklı yaşamı, birliktelik duygusunu ve doğayla bağlantıyı ön plana çekecek şekilde yeniden tasarlanmış.

Şu anda teknolojik bir kent merkezi olan yerleşim alanı, bir zamanlar bataklıkların, meşe ağaçlarının ve otlakların yer aldığı bir ekosistemin parçasıymış. Proje bu kayıp doğal alanın izinden giderek çam ağaçlarına ve yöreye özgü bitki örtüsüne yeniden hayat veriyor. Ayrıca yağmur suyunu toplayıp, işleyen biyo-filtreleme bahçelerine ev sahipliği yapıyor. 

Proje adını Kaliforniya’nın ilk kadın belediye başkanı olan Edwinna Benner’dan almış. Avlu kısmı projenin kalbi; bu kısımda eğlence alanlarının yanı sıra oturmak için banklar da mevcut. Avluyla birbirinden ayrılan Green Point sertifikasına sahip evler mümkün olduğunca doğayla iç içe tasarlanmış. Tamamen elektrikli olan binalar Kaliforniya’nın ilk sıfır işletme emisyonuna sahip binaları olma özelliği taşıyor. Proje 2015 senesinde hayata geçtiğinde, tamamı elektrikli olan binalar yaygın değildi. Ancak imar sahibi bu yönde ilerlemenin daha doğru olacağına karar vermiş ve mimarın sürdürülebilir mimari konusundaki tecrübesi de bu iş için biçilmiş kaftan olmuş.

Bina ayrıca Kaliforniya Enerji Komisyonunun ve enerji danışmanlığının yardımı ile geliştirilen ve kontrol edilen merkezi ısı pompası su ısıtma sistemi uygulanışını ilk kullanan binalardan biri. Uygulamayı hayata geçiren komisyonun hedefi gaz kullanımını tamamen kaldırıp karbon ayak izi oranını düşürmek.

Kuzey güney yönündeki üç bina otobanla yerleşke arasında tampon olma görevi görürken güneşe göre konumu da optimize ediyor. Proje otobanın yanında yer aldığı için filtreli havalandırma sistemi ve binaların doğru bölümlendirilmesi ana hedefler olmuş. Konutların yer aldığı her bir kanatta merkezi ısı pompasına bağlı kompakt bir devir daim sistemi çalışıyor. Çatıda genel tüketime yetecek ölçüde güneş enerjisi üretiliyor. Konut sakinleri % 100 yenilenebilir enerji kullandığından, binanın işletimi fosil yakıtlardan tamamen bağımsızdır.


Mimarlar: David Baker Architects
Alan:
110.0 m²
Sene:
2019
Fotoğraflar:
Bruce Damonte


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)