EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Minimalist Ama Güçlü Bir Cephe Tipolojisi

EnPlaza binası, İstanbul'un eski sanayi bölgelerinden biri olan Avrupa Otoyolu ve Şile Otoyolu kavşağı üzerinde yer almaktadır. Konum aynı zamanda İstanbul'un Anadolu yakasının ofis ve iş bölgesi haline gelen bir noktadadır. 

EnPlaza, özellikle sabah iş başlangıç zamanlarında ve akşam mesai bitiminde çok kalabalık olan işlek bir cadde üzerinde yer almaktadır. Bina, tüm farklı kullanım alanlarına ayrı girişlerle erişilebilen, dükkan ve terasları içeren iki katlı, kemerli bir kütle üzerinde yükselir. 

Ofis bloğu, cama dik olarak oturtulmuş, CNC kesimli alüminyum panellerle kaplıdır ve kuzeye bakar. Böylece, bina doğu-batı güneş ışığından kaçınır ancak ofis hacimlerine yansıyan hafif bir güneş alır. Alüminyum kanatlar, bina ölçeğinde ortaya çıkan bir kabartma deseni oluşturur. Bu minimalist ama güçlü cephe tipolojisi, mahalle içindeki binaya çağdaş bir kimlik kazandırır.

Doğrusal çekirdek çözümü sayesinde kat planları son derece esnektir. Her ofise aynı sirkülasyon boşluğundan erişilir, böylece gelecekteki ofis alanı birleşmelerine veya ayrılmalarına olanak sağlanır. 

Mimarlar: BFTA Mimarlık
Alan:
20000 m²
Yıl:
2020
Fotoğraflar:
Gürkan Akay


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)