ADÜ nedir? Başka Bir Trend mi, Yoksa Konutun Geleceği mi?

Konut fiyatlarının ulaşılmaz olduğu ve konut sahiplerinin evlerini her zamankinden daha fazla küçültmek istediği bu dönemde, Aksesuar Konut Birimleri (ADU) kavramına yaklaşmaya başladık. Bu küçük ve son derece özelleştirilebilir konut birimleri, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki arka bahçeleri kullanıma açıyor. Bu şekilde çalışacak aksesuar konut birimleri ev sahiplerinin arazilerinde ev inşa etmelerini ve isterlerse kiralamalarını sağlıyor.

Aksesuar Konut Birimi Nedir? Nasıl Çalışır?

Bir aksesuar konut birimi, bir arsa üzerine inşa edilmiş halihazırda bir evin ek bir konut birimidir. Adından da anlaşılacağı üzere aksesuar, bir ADU mevcut evden daha küçüktür, boyutları yaklaşık 500 ila 1.000 SF arasında değişir. Standart bir eve benzer şekilde bir ADU Mutfak, banyo, oturma/uyku alanları ve ana birimden tamamen ayrı bir giriş dahil olmak üzere bir kiracının konforlu bir şekilde yaşaması için gereken tüm alan ve olanaklara sahiptir. Bu şekilde birim ana konuttan bağımsızlaşarak kullanıcılar açısından mahremiyet sağlar. ADU'lar tüm şekil ve boyutlarda olabilirken, en yaygın şekli müstakil bir yapı olmalarıdır. Bazen bu konut birimleri, yaşam alanlarına dönüştürülmüş eski garajlar olabilirken, bazen de sıfırdan inşa edilirler. Diğer ADU'lar, bir evin arkasına inşa edilmiş, ana ünite ile bir duvarı paylaşan mikro daireler gibi bağlı yapılardır.

ADU'lar, genç nesil ev sahipleri, özellikle de hayatlarının ilk veya ikinci evlerini satın alma aşamasında olan Y kuşağı için bir tür esneklik sunar. Pandemi boyunca, birçok Y kuşağı para biriktirmek için eve geri döndü. ADU'lar evden çalışmak ve ailelerinden uzakta arkadaşlarıyla sosyalleşmeleri için özellikle Y jenerasyonuna özel bir alan sunuyor. Freddie Mac tarafından hazırlanan bir rapora göre ABD'de ADU'lu evlerin sayısı, neredeyse yirmi yıl önce %1 iken şimdi %7'ye yükseldi. Bu bulgular gösteriyor ki, bu birimlere olan ilginin ve talebin hızla arttığına işaret ediyor. Daha büyük bir ölçekte, şu anda ABD genelinde önemli bir konut ihtiyacı var, bu da ADU'ların kilidini açabileceği potansiyele daha yakından bakmak için harika bir zaman. Tek ailelik konut piyasası, talebin arzı önemli ölçüde geride bırakmasıyla gerginleşiyor. Özellikle bilinmeyen ekonomik görünüm göz önüne alındığında, giderek daha fazla potansiyel ev sahibi kiralık birimlere yöneliyor ve daha küçük evlere sahip oluyor.

Los Angeles, son zamanlarda uzun vadeli konut sıkıntısı krizini çözmenin bir yolu olarak ADU'lara bakıyor. Son zamanlarda, Los Angeles ev sahiplerinin kendi ADU'ları için önceden onaylanmış yirmi farklı tasarım arasından seçim yapmalarını sağlayan Aksesuar Konut Birimi Standart Plan Programını başlattı. Los Angeles aracılığıyla koordineli Bina ve Güvenlik Departmanı (LADBS), tasarımlar, yaklaşık 700 SF büyüklüğünde yıldız patlaması şeklinde bir ev tasarlayan SO-IL dahil olmak üzere en yaratıcı ve yüksek profilli firmalardan bazılarından geliyor. LADBS programı, izin sürecini hızlandırmak ve aynı zamanda ev sahiplerini mülkleri üzerinde ADU'lar inşa etmekten caydırabilecek bazı mali engelleri ortadan kaldırmak için geliştirildi. Kaliforniya eyaleti, ADU'ların onaylanma ve inşa edilme şeklini düzene sokmak için yasayı beş yıl önce onayladığından beri, yeni konut izinlerinin %22'si ADU'lar için çıkarılıyor. Popülerlikleri, Cottage dahil olmak üzere birçok girişimin kurulmasına dahi yol açtı. Cottega, Kaliforniya genelinde ADU'ların özel tasarımı, izinleri ve yapımı konusunda uzmanlaşmış bir şirket. Bu şirket tasarım, mühendislik, saha hazırlığı, tesisat bağlantıları, temel dökümü ve toplam inşaat için toplam fiyatları, mülklerini inşa etmek isteyen ev sahipleri için süreci basitleştirmeye yardımcı oluyor.

Konut kriziyle başa çıkmanın birçok farklı yolu olsa da, ADU'ların geliştirilmesinin hem mülk sahipleri hem de kiracılar için faydaları vardır. ADU’lar aahiplerine, kendilerine ait, kullanılmayan arazilerinde gayrimenkul yatırımı yaparak gelir kaynağına sahip olma şansı verirken, ADÜ'lerde yaşayanlar için küçük ölçekli ve uygun fiyatlı konut çözümü sunmaktadır. Bir dahaki sefere arka bahçenize baktığınızda, arazinizde bir ADU inşa etmek için ne gerektiğini planlayabilirsiniz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)