Ahşap Kaplamayla Tasarlanmış Sürdürülebilir Bir Konut

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
VILLA K340'IN İKİ KATLI TASARIMI ENGEBELİ ARAZİNİN İZİNİ SÜRÜYOR

Ahşap Kaplamayla Tasarlanmış Sürdürülebilir Bir Konut

Mimar Francois Verhoeven, Lahey yakınlarındaki doğal ve rekreasyonel bir alan olan Vroondaal'da modernliği doğayla harmanlamayı amaçlayan sürdürülebilir mimari Villa K340'ı inşa etti. Bölge evin bulunduğu 'De Hoogte' gibi belirlenmiş birkaç konut kompleksini kapsıyor. Bölge yapay olarak inşa edilmiş tepelerden oluşan bir manzara içinde modern villaların inşa edilmesine olanak sağlıyor.

Ahşap Kaplamayla Tasarlanmış Sürdürülebilir Bir Konut

Sürdürülebilir mimari örneklerden K340'ın tasarımı, engebeli arazinin hatları boyunca uzanan iki seviyeli bir düzen konseptiyle uyumlu. Giriş daha alçak bir kotta yer alırken, yaşam alanları tepeye tüneyerek mimari ve peyzaj arasında dinamik bir etkileşim kuruyor. Sürdürülebilir mimari proje şık tasarım unsurlarına karşı ham, doğal malzemelerin bir araya getirilmesini içeriyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler seçilmiş. Ahşap bileşenler ve kireç sıva, cephenin sade bölümleri ve ince alüminyum pencere çerçeveleriyle kontrast oluşturuyor. Ahşap kaplama pencerelerin önünde ve ön cephe boyunca uzanarak sağlam bir silüet oluşturuyor. Akşamları, ışık villanın içinden kaplama unsurlarının boşluklarından parlıyor.

AHŞAP KAPLAMA KONUTU KAPLAYARAK SAĞLAM BİR DIŞ CEPHE OLUŞTURUYOR

Ahşap Kaplamayla Tasarlanmış Sürdürülebilir Bir Konut

Büyük bir döner kapı, kapatıldığında cepheyle birleşerek giriş alanında bir mahremiyet ve yapısal sınırlama hissi sunuyor. Merkezi bir merdiven ve bitişik dış mekanlar villanın çeşitli katlarının manzarasını sunar. Tasarım ekibi, iç ve dış mekanlar arasında akıcı geçişler sağlamak için pencere çerçevelerini kaplama ve sıva işlerinin arkasına gizleyerek özenli detaylara dikkat ediyor. Ahşap cepheler çatı kenarlarını örtüyor ve geri çekilmiş pencerelerle zarif bir şekilde harmanlanarak ana şekli yukarıdan zemin seviyesine kadar uzatıyor. Pervazsız ve eşiksiz tavandan tabana pencereler, duvarlarla bütünleşerek iç mekana dahil edilmiş.

FRANCOIS VERHOEVEN VILLA K340'A ÇEVRE DOSTU ÖZELLİKLER KATIYOR

Ahşap Kaplamayla Tasarlanmış Sürdürülebilir Bir Konut

Sürdürülebilir bir tasarımı hedefleyen projede üçlü cam, jeotermal ısı pompası, CO2 kontrollü havalandırma ve yaz aylarında gölge sağlayan ve kış aylarında bol güneş ışığının içeri girmesine izin veren stratejik olarak tasarlanmış çıkıntılar bulunuyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş. Yükseltilmiş çatı kenarının arkasına gizlice yerleştirilen güneş panelleri villanın enerji tüketimini minimumda tutuyor. Mimari tasarıma özenle entegre edilen villanın garajı yeşil bir çatıya sahip. Biotooptuinen tarafından tasarlanan ve peyzajı yapılan çatı, çevresindeki organik bahçe ve gölet, modern tasarımı tamamlayarak evin genel estetik çekiciliğini artırıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)