Ahşap Şeritler Dış Cepheyi Dinamik ve Hareketli Bir Biçimde Sarıyor

Avustralya, Sydney, Darling Square’de açılan ve Kengo Kuma tarafından tasarlanan Exchange binasının etrafı ahşaptan şeritlerle çevrili. Martin Mischkulnig tarafından çekilen fotoğraflarda altı katlı binanın spiral biçimini görmek mümkün. Bina Japon mimarlık firması Kuma’nın Avustralya’daki ilk binası.

Şu anda halka açık olan bina Kuma tarafından 20,000 metrelik açık renkli ahşap ile sarılmış; ahşap şeritler, yoldan geçenlere içerideki faaliyet konusunda bir fikir versin diye “dinamik ve hareketli bir biçimde” düzenlenmiş.

Kuma, The Exchange binası için yaptığı planı ilk kez 2016 senesinde açıklamıştı. Bina, Darling Limanının iş merkezi konumundaki Darling Square bölgesinin odak noktası olmayı hedefliyordu. O dönemde Kuma, binanın her açıdan tanınabilen sembol bir yapı olarak tasarlandığını belirtmiş ve konuyla ilgili olarak şunları söylemişti: “ Amacımız mümkün mertebe halka açık, somut bir mimari uygulamayı gerçekleştirmek ve bunu da, hangi açıdan bakılırsa bakılsın tanınabilen ve erişilebilen döngüsel geometriyi kullanarak yansıttık. Ahşap şeritler dış cepheyi dinamik ve hareketli bir biçimde sarıyor; bununla amacımız, Darling Limanının tarihi olarak bir iş merkezi ve ticaret borsası olduğunu anımsatmak.”

The Exchnage’in karakteristik formu açı verilmiş yürüyüş yollarıyla çevrili, altı kavisli zemin plakasının zikzaklı şekilde sıralanmış olmasından kaynaklanıyor. Her ne kadar fotoğraflarda binanın içi görünmese de, içeride bir kütüphane, çocuk bakım merkezi, market ve yaratıcı ve teknolojik girişimleri desteklemek için “yaratıcı alanlar” mevcut. Ayrıca çatı katta Tumbalong Park, Çin Bahçeleri ve Cockle Körfezine bakan bir bar ve restoran bulunuyor.

Darling Square ve The Exchange, mimarlık şirketleri OMA, Hassell ve Populous tarafından denetlenen Darling Limanı'nın yeniden canlandırılması projesinin bir parçası olarak müteahhit Lendlease tarafından geliştirilmektedir. Bu yeniden yapılanma projesi 4.200 kişiye konut sağlamanın yanı sıra bölgeye daha fazla ziyaretçi çekecek; ayrıca projenin 2.500 civarı iş yaratması da umuluyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)