EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

AKG Gazbeton'a Çevre Duyarlılığını ve İş Güvenliğini Sağayan Standartlar

AKG Gazbeton, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelerini alarak gazbeton sektörüne bir yenilik daha getiriyor. Kalite, Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemleri’ni birleştirip, bütünsel bir bakışla yönetilmeye başlanan AKG Gazbeton, bu belgelerle çalışan sağlığına, güvenliğine ve doğaya karşı olan duyarlılığını belgelendirdi.

Çalışan sağlığı ve iş güvenliği standardı OHSAS 18001’i, tüm işletmelerinde aynı anda uygulamaya başlayan AKG Gazbeton, süreçlerinde; güvenli makinalar, güvenli çalışma ortamı, sağlıklı çalışan ve güvenli hareket unsurlarını temel prensipleri haline getiren, sektöründe öncü kurum olarak yerini kuvvetlendirdi.
AKG Gazbeton İşletmeleri, çevreye karşı duyarlılığını; sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde, çevrenin korunması, kaynakların etkili kullanımı, enerji verimliliği, çevre dostu ürünleri ve atık yönetimi konularındaki zorlayıcı hedefleriyle gösteriyor.


Çevre Yönetim Sistemi sayesinde, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre hazırlama sorumluluğuyla enerjinin verimli kullanılmasını sağlayan projelere imza atan AKG Gazbeton İşletmeleri, sektördeki tüm firmaları bu yaklaşımı taşımaya ve daha iyi bir gelecek hazırlamaya davet ediyor.

Genel Müdür Ali Şükrü Kahyaoğlu, “Belgelerin AKG Gazbeton’a kazandırılması kurumsal gelişimin doğal bir sonucu. Sektörümüzde kurumsal sorumluluğumuz gereği çevre duyarlılığı, iş sağlığı ve güvenliğini en yüksek düzeyde uygulayan firmaların başında geliyoruz. OHSAS 18001 ve ISO 14001’i alarak bu alanlardaki sorumluluğumuzu tescilledik. Bu iki belgenin gerekliliklerini, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’mizle bütünleştirerek firmamıza uyarlanmasını, Entegre Yönetim Sistemi olarak tanımlıyoruz. Entegre Yönetim Sistemi kurarak; ürünlerin ve çalışanların müşteri gereksinimini her zaman sağlamasını standart değerlerle güvence altına almayı, temiz çevre bilinciyle hareket etmeyi, iş sağlığı ve güvenliğini her şeyden önce tutmayı, planlı ve sistematik faaliyetlerimizi yasalara tam uyum içinde sürekli geliştirmeyi amaçladık. Kurduğumuz sistemlerin çalışanlarımıza, firmamıza ve doğaya katkılarını artırarak, emin adımlarla daha ileriye taşımak hayatımızın bir parçası haline geldi. Yönetim sistemleriyle çalışmanın verdiği güvenle, tüm işletmelerimizde Entegre Yönetim Sistemi’ne geçtiğimizi açıklamaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Entegre Yönetim Sistemi ile sektörde öncü firmalar arasında yer alan AKG Gazbeton, 2015 yılında ve sonrasında da bu sistemin ileriye götürülmesi yönünde faaliyetlerini yürütmeye başladı. Genişleyen Pazarı ve nitelikli çalışanlarıyla 2023 Türkiye’si için iyi hazırlanan AKG Gazbeton, koyduğu hedefler paralelinde büyümesine devam ediyor.

Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği’ne üye kuruluşlar arasında, OHSAS 18001 ve ISO 14001 süreçlerine öncülük eden AKG Gazbeton, 2005 yılında da sektörün ilk CE belgesini almıştı.

OHSAS 18001 Hakkında

Britanya Standart Enstitüsü (British Standard Institute) tarafından yayımlanan “iş sağlığı ve iş güvenliği yönetim sistemi” OHSAS 18001, ürün ya da hizmetin güvenliğinden çok iş sağlığına ve güvenliğine yönelik uluslararası bir standart. Tehlike, tehlike tanımlama, risk ve risk azaltmaya yönelik olan OHSAS 18001, ISO 9001 ve ISO 14001 ile birlikte işletildiğinde, bir bütün oluşturuyor.
ISO 14001 Hakkında
ISO ailesinden olan çevresel yönetim standardı ISO 14001, şirketlerin; operasyonları sırasında kaynakları tasarruflu kullanmasına, çevreye karşı olumsuz etkilerini en aza indirmesine, yasal gerekliliklere uymasına, ve çevresel yönetimlerini geliştirmelerine olanak sağlayan bir çerçeve çiziyor. ISO 14001’in sahip olduğu şartlar, Avrupa Birliği’nin Eko-Yönetim ve Denetim Tüzüğünün (EMAS) bütünleyici bir parçası.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)