Akıllı Şehir Çözümleri İle Sürdürülebilir Şehirler

Infinidium Technologies olarak ticaret dünyasının ve kentlerin değişken dinamiğini doğru tespit ederek ihtiyaca uygun, sürdürülebilir, dinamik ve geleceği belirleyen ürünler geliştiriyoruz. Grup çatısı altında yer alan geniş uzman ekibimiz ile özgün donanım ve yazılım üretimi gerçekleştiren, teknolojik buluş ve patentlere sahip, katma değerli ürünler ve çözümler üreten bir mühendislik firması olarak öne çıkmaktayız.

Infinidium Technologies Akıllı Şehirler Departman Yöneticisi Samet Kenan
Infinidium Technologies Akıllı Şehirler Departman Yöneticisi Samet Kenan

Sürdürülebilir bir gelecek için güvenlik, haberleşme, ulaşım, çevre, toplu ulaşım teknolojileri gibi birçok akıllı şehir alanlarında, çözüm ve hizmet sunan Infinidium Technologies Akıllı Şehirler Departman Yöneticisi Samet Kenan sorularımızı yanıtladı.

Markanızın kuruluş ve büyüme hikayesini kısaca sizden dinlemek isteriz.

Infinidium Technologies olarak ticaret dünyasının ve kentlerin değişken dinamiğini doğru tespit ederek ihtiyaca uygun, sürdürülebilir, dinamik ve geleceği belirleyen ürünler geliştiriyoruz. Grup çatısı altında yer alan geniş uzman ekibimiz ile özgün donanım ve yazılım üretimi gerçekleştiren, teknolojik buluş ve patentlere sahip, katma değerli ürünler ve çözümler üreten bir mühendislik firması olarak öne çıkmaktayız. 2021 yılında kurduğumuz yerinde Ar-Ge merkezi ile sayısız başarıya imza atmaktayız. Bu kapsamda Ar-Ge yatırımları sıralamasında ülke çapında 67. sırada yer aldık Ayrıca teknoloji ArGe kategorisinde ise 9. sırada yer alarak bu konudaki iddiamızı kanıtladık. Gelişen mühendis ekibimiz ile IoT, sürdürülebilir gelecek için güvenlik, haberleşme, taşımacılık, çevre, toplu ulaşım teknolojileri başta olmak üzere birçok alanda ürün ve proje geliştiriyoruz. Ayrıca uçtan uca mühendislik projelerimiz, özel yönetim ve endüstri çözümlerimiz ile sektörlere yeni stratejiler, yönetim kabiliyetleri ve istatistiksel veriler sunan Görüntü İşleme Teknolojileri, Karakutu Telemetri (Olay Kaydedici), Güvenli SüMAYIS • 2023 EKOYAPI 91 rüş Sistemi, Endüstriyel Bilgisayar, Akıllı Kameralar, Mobil UPS, Ses Sistemleri, Tesis Güvenlik Sistemleri, Yolcu- Sürücü Bilgilendirme Sistemleri, Yönetim Sistemleri, İnteraktif Görüntü İşleme, Bilgi/ Eğlence donanımları ve yazılımları gibi pek çok ürünü ile anahtar teslim projeler gerçekleştiriyoruz. 35’ten fazla kurumsal müşterimiz ve 20 milyon son kullanıcı deneyimiyle fark yaratıyor; Saha İstanbul, UITP ve Sanayi Bakanlığı Teknoloji Merkezi üyeliklerimizle çalışmalarımıza son hızıyla devam ediyoruz. Ayrıca 2023 yılında yeni bölgelerde ofisler açmayı planlıyor, çalışmalarımızı bu yönde kanalize ediyoruz.


AKILLI ŞEHİRLER, EKOLOJİK SİSTEMLE UYUMLU FİZİKSEL, DİJİTAL VE İNSAN SİSTEMLERi İLE KİŞİLERİN HAYAT KALİTESİNİ ARTIRAN, MODERN VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK SUNAN ŞEHİRLERDİR.


Akıllı şehir ve kurumlara özel proje çözümleri sunuyorsunuz. Öncelikle akıllı şehir nedir? Akıllı şehir çözümlerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Akıllı şehirler, ekolojik sistemle uyumlu fiziksel, dijital ve insan sistemleri ile kişilerin hayat kalitesini artıran, modern ve sürdürülebilir bir gelecek sunan şehirlerdir. Bu kentler daha çok ileri yaşamsal teknolojiler ile desteklenir. Infinidium Technologies olarak bu alanda geniş bir ürün portföyü sunuyoruz. Akıllı şehir çözümlerimizin başında patentli ürünümüz olan Karakutu teknolojimiz geliyor. Bu ürünümüz araç filosu olan şirketler için üretildi. Temel olarak güvenli sürüş ve yakıt tasarrufunu esas alan bu teknolojimiz, yeni nesil kaynak yönetim ve tasarruf sistemi sağlıyor. 72 kanallı Glonass Gps ünitesi ile aracın konumunu yüksek hassasiyette tespit edebiliyor. Dead Reckoning özelliği sayesinde tünel, havaalanı çevresi gibi uydu iletişimin kaybolduğu yer acelerometer ve Gyroscope alt yapıları ile Gps bilgisini uydudan bilgi almadan kendisi hesaplayabiliyor. Diğer bir akıllı şehir teknolojimiz ise araç içi kamera sistemlerimiz. Bu teknoloji ile toplu ulaşım hizmeti yapan araçların içerilerine kayıt özelliğine sahip kameralar yerleştirilerek olayları anlık olarak merkeze aktarabiliyor ve kayıt altına alabiliyoruz. Yolcu bilgilendirme sistemlerimiz de akıllı şehir planlamasının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu teknoloji, toplu taşıma araçlarına ait duraklarda kurulmuş olan sistemlerdir. Toplu taşıma araçlarının duraklara giriş ve çıkış verileri analiz edilerek, aracın sonraki duraklara varış zamanları hesaplanıyor. Yolculara hat numarası, güzergâh ve araçların durağa varış süresi gibi bilgiler veriliyor. Aynı şekilde yolcu sayma sistemleri ise verimli ve etkin bir rota planlaması, yolcu bekleme sürelerinin azaltılması, toplu taşımanın yarattığı trafiğin düzenlenmesi ve araç içi yolculuk kalitesinin artırılmasını sağlıyor. Son olarak değinmek istediğim akıllı durak sistemlerimiz de akıllı şehirler için büyük kolaylık sağlayan teknolojilerimiz arasında yer alıyor. Yolcuların doğru zamanda, doğru bir yönlendirmeyle bilgiye ulaşmasını sağlayan akıllı durak uygulamaları ile durakta bekleyen yolculara o duraktan geçecek otobüsler, otobüslerin geliş zamanı, hat kodu ve adı, varış süreleri ve otobüsün özellikleri (klima, USB şarj, bisiklet aparatı, engelli şarj noktası, engelli yaya yolu) gibi bilgilerle birlikte veriliyor.

Karakutu Telemetri (Olay Kaydedici)
Karakutu Telemetri (Olay Kaydedici)

Ulaşım alanında da her türlü altyapıya uygun, izleme ve kayıt çözümlerimiz ile müşterilerimizin, uzun yıllar aynı kalitede hizmet almasını sağlıyoruz. Otoparklarda güvenli bir şekilde geçişleri hızlandırmak ve zaman tasarrufunu akıllı sistemlerle sağlamak amacıyla ekipman ve sistem çözümleri sunuyoruz. Sürücüleri trafik yoğunluğu, trafik kazaları, hava ve yol durumu hakkında bilgilendirmek, verilen bilgiler doğrultusunda sürücüleri alternatif yollara yönlendirmek ve trafik akışını kontrol etmek amacıyla trafik bilgilendirme sistemleri geliştiriyoruz. Kural ihlali yapan araçların sensörler ve video analizi ile tespit edilmesi, plakalarının kaydedilmesi ve ilgili kanunda öngörülen cezaya tabii tutulması için gerekli kanıtların oluşturulduğu elektronik denetleme sistemlerine imza atıyoruz. Kontrol ve kumanda merkezleri ile yol ağı kapasitesinin etkin olarak kullanılması, trafiğin 7/24 gerçek zamanlı izlenmesi,kontrol edilmesi, tek merkezden kontrolü ve yönetimini sağlıyoruz. Enerji yönetiminde akıllı sayaçlarla verimli ve tasarruflu bir kaynak yönetimi sunuyoruz. Kamera güvenlik sistemleri, plaka tanıma sistemleri, geçiş kontrol sistemleri, olay algılama sistemleri ve yüz tanıma sistemleri ile akıllı şehirlerin olmazsa olmazı olan güvenliği maksimize ediyoruz. Haberleşme alanında ise network data sistemleri konusunda uçtan uca destek sağlıyoruz. Kablosuz haberleşme sistemleri alanında, bu konuda dünyanın ileri gelen markaları ile müşterilerimize uygun maliyetli, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir hizmetler sunuyoruz. Yüksek bant genişliği ve kesintisiz veri transferi sağlayabilen fiber optik proje çözümlerimizle de müşterilerimize altyapıdan başlayıp üst yapıya kadar uçtan uca hizmetler veriyoruz.

Şehirlerin nüfusu her geçen gün artıyor ve sürdürülebilir şehirler konusu tüm dünyanın gündeminde. Geliştirdiğiniz teknolojiler bu kapsamda nasıl fayda sağlıyor?

Popülasyonun önlenemez yükselişi karşısında şehirlerin izlenebilir, ölçülebilir ve değerlendirilebilir olması çok önemli. Biz şirket olarak teknolojilerimizle şehirleri izlenebilir kılmanın ötesinde öngörülebilir hale getiriyoruz. Teknolojilerimiz sayesinde elde edilen veriler, sürdürülebilir bir yaşam için gerekli argümanları sağlıyor. Şehir yapılanmasında görev alan kişilerin gerek altyapı gerek üst yapıyı fonksiyonel, ekolojik ve modern bir hale getirmesinde rol üstleniyor. 


AKILLI DURAK SİSTEMLERİMİZ DE AKILLI ŞEHİRLER İÇİN BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAYAN TEKNOLOJİLERİMİZ ARASINDA YER ALIYOR. YOLCULARIN DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU BIR YÖNLENDİRMEYLE BİLGİYE ULAŞMASINI SAĞLIYORUZ.


Nesnelerin İnterneti (IoT) ve yapay zekâ (AI) teknolojilerini kullanıyorsunuz bu teknolojilerin gelmiş olduğu son durum hakkında bilgi alabilir miyiz?

Infinidium Technologies olarak tesis yönetimi ve yönetici tarafında ayrı ayrı dijital dönüşüm faaliyetleri yürütüyoruz. Bu kapsamda fabrika, üretim, depo, lojistik ve bakım onarım sistemlerinin işletildiği büyük tesislerde, Endüstri 4.0 standartları çerçevesinde, IoT tabanlı donanım ve/veya yazılımlarla dijital dönüşüm kapsamında çözümler üretiyor ve verinin uçtan uca yönetilmesine yardımcı oluyoruz. Kestirimci bakım, yapay zekâ destekli karar vericiler, dijital ikiz ve benzeri teknolojileri kurumlara uyarlayarak müşterilerimize yeni bakış açıları ve tasarruf imkânları sağlıyoruz. Sunduğumuz çözümler firmaların; dijital görünürlüğünü sağlamasına, müşterileri ile iletişim ve analiz kanalını oluştur. masına, maliyet tasarrufu ve verimliliği artırmasına, yöneticinin kurum içi süreçlere hakimiyetini sağlamasına ve yapay zekâ teknolojileri ile ileriye dönük öngörülebilir sonuçlar üretmesine yardımcı oluyor. Geldiğimiz noktada bu teknolojilerin ulaştığı seviye ise oldukça umut vadedici. Gerek nesnelerin interneti gerekse yapay zekâ teknolojileri artık hayatımızın her noktasında konumlanıyor. Kameralar, kullandığımız duraklar, geçtiğimiz yollar, gittiğimiz AVM’ler ve çok daha fazlası akıllı yapay zekâ teknolojileri sayesinde hayatı kolaylaştıracak verileri toplayarak fütüristik bir geleceğe doğru adım atmamızı sağlıyor.

Akıllı Şehir Çözümleri İle Sürdürülebilir Şehirler

AKILLI ŞEHİRLER İNŞA EDİLİRKEN TEKNOLOJİNİN TÜM İMKÂNLARINDAN FAYDALANILARAK, BAŞTA DEPREMLER OLMAK ÜZERE BİRÇOK DOĞAL AFETE KARŞI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALINABİLİR.


Hepimizin bildiği gibi Türkiye bir deprem ülkesi, son yaşanan yıkıcı depremler binalarımızın dışında şehirlerimizin de olası depremlere hazır olmadığını gösterdi. Akıllı Şehir Deprem ilişkisi hakkında ne söylemek istersiniz?

Akıllı şehirler inşa edilirken teknolojinin tüm imkânlarından faydalanılarak, başta depremler olmak üzere birçok doğal afete karşı önleyici tedbirler alınabilir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı sayesinde depremlerin can ve mal kayıplarına yol açmasının önüne geçilebilir. Özellikle de akıllı şehirlerin kritik bir parametresi olan afet yönetim sistemleri, teknolojiler sayesinde toplanan veriyi yorumlayarak erken önlem almayı kolaylaştırıyor. Akıllı kentlerde büyük veriyi üretecek çözümler, deprem ve afet gibi acil yönetim sistemlerinde kritik bir bilgi akışı için hayati önem taşıyor. Bugün deprem ülkesi olmasına rağmen bu sorunu çözmüş şehirlere baktığımızda IoT teknolojilerini ve yapay zekâyı görmek mümkün. Örneğin Japonya, bugün dünyanın en gelişmiş nesnelerin interneti (IoT) tabanlı deprem uyarı sistemlerine sahip. Bu sistemler genel olarak fay hatlarının yakınında son derece hassas algılayıcılar yerleştirerek çalışıyor ve kullanıcı ile merkez üssü arasındaki mesafeye bağlı olarak 90 saniyeye kadar uyarı sağlayarak depremlerin yıkıcı etkisi ise minimize edilebiliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)