Aksa Doğalgaz Yer Alan Afet İllerinde Kaçak Tarama İşlemlerini Sürdürüyor

Aksa Doğalgaz Dağıtım Bölgeleri iİçerisinde Yer Alan Afet İllerinde Kaçak Tarama İşlemlerini Sürdürüyor

Aksa Doğalgaz “Ön kontrollerimiz tamamlanmış olup herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır, detaylı taramalarımız sürmektedir.” dedi.

Aksa Doğalgaz Faaliyet Alanı içerisinde yer alan ve depremden etkilenen 9 şehre ilişkin gerçekleştirdiği açıklamada “6 Şubat 2023 Pazartesi günü, saat 04.17'de merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan çevre illerin yanı sıra dağıtım bölgelerimizden Adana, Elazığ, Malatya, Osmaniye, Hatay, Siirt, Batman, Mersin ve Şanlıurfa il merkezleri ve ilçelerini etkileyen 7.4 büyüklüğündeki deprem dolayısıyla yaşanan can kayıpları hepimizi derinden üzmüştür. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar dileriz” dedi. 

Bölgede kesintisiz ve güvenli gaz arzının sürdürülebilmesi için gerekli çalışmaları yürüttüklerini belirten Aksa Doğalgaz, şu açıklamaları yaptı: “Deprem sonrasında ekiplerimiz acil eylem planını devreye alarak; 54 adet Şehir Giriş İstasyonu, 13.569 km boru hattı ve ekipmanlarından oluşan şebekenin ön kontrollerini tamamlamış, herhangi bir sorun tespit edilmemiştir. Detaylı tarama faaliyetleri tüm cadde ve sokaklarda 7/24 devam edecek şekilde başlanmış olup, hasar gören veya yıkılan yapıların doğal gaz arzı önlem amaçlı kesilmektedir. Hasar gören yapılar dışında ise doğal gaz arzı kesintisiz olarak devam etmektedir. 

Kahramanmaraş-Gaziantep doğal gaz iletim hattında oluşan hasar nedeniyle Hatay’a bağlı Reyhanlı, Hassa, Kırıkhan ilçelerinde doğal gaz akışı BOTAŞ tarafından geçici olarak durdurulmuştur. Bu nedenle bölgemizdeki 26.523 binanın ve 106.566 abonemizin gaz arzı etkilenmiş olup gaz arzını en kısa sürede tekrar sağlamak üzere BOTAŞ ile koordinasyonlu çalışmalar sürdürülmektedir. Şirketimiz bu süreçte hastane ve bakımevleri başta olmak üzere kritik tesislere taşıma yöntemi ile CNG/LNG tedarik ederek gaz arzı sağlamak üzere çalışmalarına devam etmektedir. 

Hali hazırda doğal gazı kesik veya kesilecek olan binalarda yeniden doğal gaz verme işlemi, iletim hattı onarımı ve gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra kontrollü olarak sağlanacaktır."


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)