Algler Yapı Malzemesine Nasıl Dönüşür?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bu araştırma projesi için Bartlett Mimarlık Okulu'ndan bir grup öğrenci, alglerin yapı malzemesi olarak kullanımını ve dönüşümünü araştırdı. Yaygın olarak bulunan bu doğal kaynağı kil, Bryan Law ile birlikte kullanan Daniel Mao ve Joe Song, Çin'in Ningbo kentinde bir bölge için önerilen bir eko köy tasarladı. 

Algler Yapı Malzemesine Nasıl Dönüşür

Projenin kullanmayı önerdiği alg türü, doğal olarak oluşmasına rağmen doğal ortamlar ve deniz yaşamı için zararlı olan yeşil makro alg olarak adlandırılır. Bu sorunu azaltmak için grup bu algleri faydalı bir kaynağa dönüştürmek istedi. Dikkatli malzeme testleri ve araştırmaları sayesinde yeşil makro alglerin sıkıştırılması ve kürlenmesinden hafif, sert bir bileşen oluşturabildiler.

Ningbo'daki mevcut bir köy kasabasında yer alacak bir eko köy önerdiler. Eko köy bucak köyler arasında bir bağlantı görevi görecek, bölge sakinleri ve ziyaretçiler arasındaki etkileşimi teşvik edecek ve bileşen tabanlı bir mimari sistem aracılığıyla mevcut peyzajı etkinleştirecek. Baiyun bucağı ve sakinleri bu alglerin bolluğu ile çevrilidir. Mimari malzemelerle mevcut ilişkileri sorgular ve algleri yapı, ışık ve yerleşimi barındırabilecek yapı malzemeleri olarak kullanarak alternatif kullanımlar önerir.

Algler Yapı Malzemesine Nasıl Dönüşür

Eko köyün mimari dili yosun ve kil kombinasyonundan oluşur. Kil doğal olarak türetilmiş bir yapısal agrega rolünü yerine getirir. Kil önerilen eko köyde benzer bir mimari dili korumak, çevredeki köylerde mevcut yapıları inşa etmek için kullanılan aynı kilden geliyor. Yosun ve kil bileşenlerinin imalatı bir sıkıştırma tekniği kullanılarak yerinde gerçekleştirilecek. Bu şantiyede inşaatı kolaylaştırır ve sakinlerinin ihtiyaçlarına göre yapı eklemesi veya kaldırması için bir özelleştirme düzeyi ekler.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)