Amsterdam'da Kentsel Bir Vahada Yaşayan Doğal Şehir

Nüshet Çamuşoğlu / editor@ekoyapidergisi.org
Şehir hayatı yeni ve heyecan verici şekilde değişiyor, gelişiyor. Şehirlerin çevreye verdiği zararın bir kısmını düzeltmesi gerekiyor. Ayrıca kentlerin dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye başlaması için değişmesi gerekiyor. "Delva" tarafından tasarlanan şehrin bütün amacı da bu olduğunu gösteriyor.

Tasarımda yaşamak ve çalışmak için alanlar tasarlanıyor. İnanılmaz manzaralar ve yeşillikler de etrafa eşlik ediyor. Şehir planında yeni bir ofis binası ve IJ nehri kıyısındaki dört yeni konut binası yer alıyor. Bu arada, Amsterdam'ın merkezi sadece birkaç dakika uzaklıkta kalıyor.

Çatı terası gerçekten nefes kesici bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Oturma odası ve ofis alanının her biri, gizli bir bahçeyle birbirine bağlanan özel bir bahçeye açılıyor. Birkaç farklı patika da sizi süs otlarına, ağaçlara ve her türlü yerli bitkinin oradan geçiriyor. Eğrelti otları ve çimenler yoldan geçerken size eşlik ediyor. Bu nedenden ötürü şehir tasarımı, ışıltılı binalar ve kalabalıklarla çevrili bir yeşil alana yani “şehir vahası”na benzetiliyor. 

Tasarım incelendiğinde bahçede gölgeli ve serin bir alan yaratmak için doğal ışık kullanılıyor, geniş, açık parkta güneş ışığı kullanılıyor.

Nehir, Amsterdam manzarasının bir parçası haline geliyor. Dizaynda şehrin manzarası mekanın özelliklerinden biri olarak kullanılıyor. Şehir ve nehir her yerde görünüyor. Şehire tekneler, feribotlar ve nehir trafiği katkıda bulunuyor.

Tasarım, Amsterdam şehir manzarasının geri kalanıyla kusursuz bir şekilde uyum sağlıyor ve adeta yeşillik her şeyi çevreliyor. Bu tasarım gerçekten de tek bir alanda insanların ve bitkilerin  bir arada var olacağını gösteriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)