Antalya’da Yabancıya Satışta Zirve Yine Alanya’nın

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Gülçin Demirbaş, Antalya’da yabancıya satışta Alanya’nın zirve konumunu koruduğunu belirterek, 2023 yılında sıfır 100 m2 bir dairenin yaklaşık 5.000.000 TL ile 6.000.000 TL arasında satıldığını ve son 3 yıldaki değer artışı oranının %750 - 850 arasında değiştiğini açıkladı.

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Gülçin Demirbaş

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Gülçin Demirbaş, Alanya’ da en çok ikamet eden yabancı ülkelerin sırasıyla Rusya, Ukrayna, İran, Irak ve Almanya vatandaşları olduğunu belirterek, “Dolayısı ile çeşitli ırka sahip yabancıların ilçeye ekonomik açıdan katkısı oldukça yüksek. İlçede yabancılar ve yerli halk birbirini benimsemiş ve iç içe yaşamakta.  İlçenin ekonomisi genel olarak turizm ve tarıma dayalıdır. Rusya Ukrayna savaşı da total nüfusu yaklaşık %20-25 oranında artırdı. 2020 yılında sıfır 100 m2 bir daire yaklaşık 600.000 TL ile 800.000 TL arasında pazarlanırken, 2021 yılında 2.000.000 TL ile 2.500.000 TL, 2022 yılında 3.500.000 TL ile 4.500.000 TL ve 2023 yılında 5.000.000 TL ile 6.000.000 TL arasında pazarlanmakta. 2020-2023 yılları değer artışı da yaklaşık %750 ile %850 arasında değişiyor. Kiralar ise %600 civarında bir artış gösterdi. Öte yandan 6 Şubat depremi ile birlikte satışlarda durgunluk yaşanırken bu durgunluk halen devam ediyor.” dedi. 

Alanya’da yaşayan yabancılara yönelik sektörler artıyor

Alanya’nın yatırım piyasasının genellikle gayrimenkul piyasasını hareketlendirdiğini de sözlerine ekleyen Demirbaş, “Dolayısı ilçede hızlı bir şekilde gayrimenkul proje inşaatları devam ederken, tamamlanan inşaatların çoğunluğunun yabancıya satışa yönelik yatırımlar olduğu biliniyor. Yabancıların sürekli ikamet ile gayrimenkul yatırımlarının ve eğitim-konaklama yatırımının hızlı artacağı öngörülürken, Alanya’ da yaşayan yabancıların benimsedikleri tüketim alışkanlıklarına yönelik harcamaları ilçe ekonomisini ve istihdamı artırmaya devam ediyor. Alanya’da yaşayan yabancılara yönelik sektörler ve iş alanları hızla gelişme göstermektedir. Yerleşik yabancıların, kendi ülke vatandaşlarına yönelik gayrimenkul pazarlaması, danışmanlık hizmetleri, emlak sektörü, tercümanlık-rehberlik sektörü, kafe, restoran vb. işletmeler ile çeşitli faaliyetlerde bulundukları bilinmektedir. Bazı yerleşik yabancılar ilçe tanıtımlarında bulunarak ülkelerindeki kişileri yerleşme için Alanya’yı tanıtıyor."

Yabancı kaynaklı artış olan bölgelerle ilgili önlemler alınmalı

"Öte yandan 1 Temmuz 2022 tarihinde göç idaresinin aldığı karar ile Antalya Alanya’da; Kargıcak, Mahmutlar, Kestel ve Avsallar Mahalleleri yabancı ikametine kapandı. Konut kiralayan yabancılar son dönemlerde ikamet alamaması sebebi ile yurtlarına dönüyor. Yabancıların bölgeyi yoğun tercihi ve yüksek kira vermeyi göze alması bölge kira fiyatlarının artışındaki en büyük neden. Önümüzdeki dönemde yabancı kaynaklı artış olan bölgelerle ilgili önlemler alınması gerektiğini öngörüyoruz. Örneğin yabancıya rayiç üzerinde kiraya verildiğinde aradaki farkın devlet tarafından alınması gibi yöntemler kira artış fiyatlarının önüne geçecek yöntemler olabilir. Aynı şekilde kirada taban kira fiyatı uygulaması ve bu konuda değerleme uzmanlarından destek alınması modellenebilir. “ şeklinde konuştu. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)