EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Antik Tuğlaya Kadın Eli Dokunuşu

Dünyada imalatı yapılan ilk yapı malzemesi olan tuğla ile ilgili arkeolojik kazılarda ulaşılan bilgiler, 15 bin yıl önce Mezopotamya’da insanların yaşam alanlarını şekillendirmekte tuğlanın kullanıldığını göstermektedir. Bu yıllardan itibaren mimarlık tarihinde önemini yitirmeyen malzemelerin başında gelen tuğla, günümüzün gelişen teknolojileri ile birlikte farklı yapı ve şekillerde üretilmekte dolayısıyla da kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Birçok alternatifi olmasına rağmen mimarlar tarafından sevilen ve tercih edilen bir malzeme olmaya devam etmektedir. Günümüzde teknolojik imkânlar ile yüzey dokusunda, parlaklığında ve renginde oldukça dekoratif mekânlar yaratan tuğla, toprak rengi türevlerini kapsar ve bu nedenle her zaman insanların ilgisini çeker ve uygulanan ortama sıcak bir hava katar.

Yüzyıllardır yapılarda yer alan tuğla popülerliğini hiç kaybetmemiştir. Klinker Tuğlalar doğallığını kaybetmeden teknolojik gelişmelere ayak uydurarak, günümüz projelerinde de tercih edilmeye devam etmektedir. Tuğla geri dönüşebilir bir yapı malzemesi olmasından dolayı, aynı zamanda çevre dostudur.

1978 yılından beri Türkiye’de yapı malzemesi sektörü öncülerinden olan Işıklar Tuğla, yapının her alanında farklı ürünleri ile yer almaya devam ediyor. Işıklar Yapı ürünleri Konut, Ofis, AVM ve birçok farklı fonksiyondaki yapıda kullanıldığı gibi peyzaj projelerinde de tuğlanın doğallığı ile yer alıyor.

KADIN ELİ DOKUNUŞU İLE ANTİK TUĞLALAR

Işıklar yapı ürünlerinin son yıllarda en çok tercih edilen ürünü olan antik tuğlalar özellikle iç mimari projelerde eskitilmiş görüntüsü  ile ön plana çıkıyor.

Işıklar’ın tamamen el yapımı olan antik tuğlaları, Bartın’da bulunan Işıklar Tuğla fabrikasında, bölgede yaşayan kadınlar tarafından el emeği ile üretiliyor. Üretilen antik tuğlalar, kadın eli dokunuşuyla yapılara doğal bir görünüm kazandırıyor. 

Antik Tuğlalar, çimento içermiyor ve killi toprağın doğal yapısı sayesinde yüzyıllar boyunca formunu koruma özelliği taşıyor. Birbirinden farklı renk ve dokularda özel ahşap kalıplarda üretilen antik tuğlalar, dış cephe kullanımı için de uygun teknik özelliklere sahip.

Gosto Street Food - Teşvikiye

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)