ARKIMEET 2014 Ya Sonra Dedi, Herkes Geleceğin Kentlerine Dair Son Sözünü Söyledi!

Türkiye'nin mimarlık alanındaki en önemli buluşma platformu olan ARKIMEET bu yıl 2. kez VitrA öncü sponsorluğunda yapıldı. 19-20 Kasım'da Four Seasons Hotel Bosphours'da düzenlenen etkinlik 60'ı aşkın konuşmacısı ve yoğun izleyicisi kitlesi ile tasarım ve mimarlık dünyasının en büyük etkinliklerinden biri oldu.

Ertuğrul Günay Açılışı Yaptı, Konuşmalar Bir Daha Durmadı!

ARKIMEET 2014 bugün Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz, İntema Genel Müdürü Eser Ersoy ve Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay'ın açılış konuşmalarıyla başladı. Açılış konuşmalarının ardından hız kesmeden devam eden konuşmalar yeni etkinlik formatına uygun olarak hiç ara vermeden gün boyu devam etti.

İnce Elenip Sık Dokunmuş Program Büyük Beğeni Topladı

Tasarım ve mimarlık dünyasının önde gelen isimlerini ağırlayan etkinlikte MIT SENSEable City Lab'ın yürütücüsü Carlo Ratti ve Gaudi'nin muhteşem eseri Sagrada Familia'nın tamamlama projesi baş mimarı Mark Burry gibi isimlerin yanısıra farklı disiplinlerden uzmanlar da tasarımcılar ile buluştu.

Ekonomi alanından ise CNN Türk Ekonomi müdürü gazeteci Emin Çapa ise ODTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'le diyalog şeklinde gerçekleştirdikleri sunumla ilgileri üzerine çekti.
Levent Erden, Döviz kurunu bilen salonunun, iletişim teknolojileri ile nasıl iç içe bir dönüşüm geçirdiğini aktardığı sunumu ile toplumun ya sonrasına ışık tuttu.

"Peki Ya Gelecek" diye soran Tasarım Bienal Direktörü Deniz Ova moderatörlüğündeki panelde Alexandra Daisy Ginsber gibi isimler ile Sentetik Biyoloji ve Tasarım arasındaki ilişki sorgulandı.

"Berbat kentlerde yaşayıp nasıl bir mimarlık hayal edebiliriz ki!"

ARKIMEET kapsamında bu yıl da yer verilen Pecha Kucha Night etkinliği izleyicilerden yoğun ilgi gördü.
Etkinliğin bu yılki konuşmacıları arasında karikatürist Cem Dinlenmiş, köşe yazarı Özgür Mumcu, gazeteci Elif İnce, müzisyen Harun Tekin, tasarımcı Derin Sarıyer, mimar Nevzat Sayın, Sedat Bayrak ve Hakan Evkaya oldu.

Binaların işlevlerinin ne kadar keyfi kararlarla değişebileceğini gösteren eleştirel karikatürler yaratan Dinlenmiş, felaket anında bir sığınma noktası olabilecek Çamlıca Camisi, kültür merkezinden polis karakoluna dönüşen AKM, sinemanın yanında başka birçok işlevin yer aldığı bir Emek Sineması gibi yapılar üzerinden çizdiği karikatürlerini derlediği sunumunda son yıllarda mimarlık ortamının en tartışmalı konularına değindi.
En keyifli sunumlarından biri mimar Hakan Evkaya'nın ki oldu. Mimarların mezun olmadan önce kafalarında yarattıkları "ulvi meslek" biçimi ile mezun olduktan sonra yaşadıkları çelişkileri anlatan Evkaya, "Berbat kentlerde yaşayıp nasıl bir mimarlık hayal edebiliriz ki!" diyerek mimarların yaşadıkları mekanların da sıkıntılarına değindi.

Elif İnce, son zamanlarda "çevreci olmak" tabirinin nasıl algılandığı üzerine eleştirel bir sunum yaptı. "Çevreci olmak artık eskisi gibi sıkıcı değil; oldukça seksi" diyen İnce'nin sunumu büyük beğeni topladı.

Türkiye'yi Karış Karış Gezen Arkitera Kampüs Elçisi'nin Sunumu İlgiyle Karşılandı

Bu yıl ARKIMEET kapsamında düzenlenen Arkitera Seyahat Bursu ve Arkitera Kampüste projeleri tamamlanmıştı. İki projenin gönüllüleri Elif Yılmaz ve Azize Yıldız deneyimlerini ARKIMEET'te anlattı.

Arkitera'nın gelenekselleşen projelerinden biri olan Seyahat Bursu'nun bu yılki kazananı Elif Yılmaz akıllı kentleri araştırmak için gittiği Amsterdam'daki deneyimlerini ARKIMEET'in ilk gününde yaptığı keyifli sunumla izleyicilerle paylaştı. Türkiye'de mimarlık eğitiminin nabzını tutmayı planlayan Arkitera Kampüste projesi elçisi Azize Yıldız ise ülkenin tüm mimarlık okullarını tek tek dolaşarak okullar ve eğitim sistemi ile ilgili edindiği bilgileri ARKIMEET'in ikinci gününde yaptığı keyifli sunuşla ortaya koydu. Azize'nin sunuşu salondan yoğun ilgi gördü.

Arkitera'nın Gelenekselleşen Ödülleri Sahiplerini Buldu

ARKIMEET 2014'ün kapanışı, Arkitera Mimarlık Merkezi'nin her yıl verdiği gelenekselleşmiş Arkitera Ödülleri töreni ile yapıldı. Bu yıl RAF Yapı Malzemesi Ödülleri' kapsamında toplam 4 ödül, İşveren Ödülü kapsamında toplam 5 ödül ve bir de Genç Mimar ödülü olmak üzere verilen ödüllerle Türkiye'nin yapı sektörüne katkıda bulunan mimarlar, işverenler ve yapı malzemesi üreticileri onurlandırıldı. Arkitera Ödülleri Töreni öncesinde Youtube'da yayınladığı videolarla fenomen olan Ağır Mimar Ömer Şanlı ile geçtiğimiz senenin Genç Mimarı Arman Akdoğan'ın yaptığı sunumlar da ilgi çekti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)