Artyzen Singapore Oteli'nin Pişmiş Toprak Cephesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
BAHÇELERLE BÜYÜMÜŞ BİR KENT OTELİ

Artyzen Singapore Oteli

Artyzen Singapore adlı yeni tamamlanan otel, mimarlık stüdyosu ONG&ONG tarafından geçmiş ve günümüz, uluslararası ve yerel, alçak ve yüksek katlı olmak üzere çeşitli unsurların birleşimi olarak tasarlandı. Mimarlar, yemyeşil, bahçeli bir cepheye sahip modern bir yaşam tarzı oteli yaratmak için geleneksel bilgeliği yeniden yorumladı. Singapur'un zengin kültüründen, renklerinden ve lezzetlerinden ilham alan otel, şehrin kalbinde çağdaş bir vaha olarak ortaya çıkıyor. Cuscaden Yolu üzerinde yükselen otel, Orchard Yolu alışveriş bölgesine, büyük elçiliklere ve ünlü Singapur Botanik Bahçeleri'ne sadece kısa bir mesafede stratejik bir konuma sahip.

Artyzen Singapore Oteli

ONG&ONG BÖLGENİN MİRASINDA ÇALIŞIYOR

Artyzen Singapore Oteli

ONG&ONG tarafından tasarlanan yeni Artyzen Singapore, bir zamanlar 1940'larda inşa edilmiş ve 'Villa Marie' olarak bilinen tropik bahçeli bir malikane olan tarihi bir binanın arazisinde yer alıyor. Düşük oranlarıyla kullanılmayan bina, modern kulelerin arka planına karşı bir kontrast oluşturuyordu. Mimarlar, Artyzen Singapore'un tasarımını şekillendirmek için Villa Marie'nin alçak yapısından, geçiş alanlarından ve gür yeşilliklerden ilham aldı. Mimarlar, binayı dikey olarak istiflenmiş villalar olarak tasarlayarak Villa Marie'nin eşsiz geçmişini benimsedi. 'Gökyüzü villaları' olarak anılan bu yapılar, Singapur'un tropik bereketine saygı duruşunda bulunuyor. Yüksek tavanlar, verandalar, yemyeşil avlu bahçeleri, kemerler ve pişmiş toprak çatı kiremitleri gibi unsurlar yeniden kullanılarak mimariyi bağlamına bağlıyor ve geçmişten gelen iklimsel tepkileri yeniden keşfediyor.

ARTYZEN SINGAPORE OTELİ'NİN İÇİNDE

Artyzen Singapore Oteli

Artyzen Singapore, ONG&ONG'nin değişen katlarda sıralanan gökyüzü bahçelerinden oluşan bir cepheyle çevrelendiği beş ana bölümden oluşuyor. Otel içerisinde, özellikle dördüncü ve beşinci katlardaki ortak alanlarda mekânın dikeyliği araştırılıyor. Bu alanlar birbirine bağlantılı, yemyeşil yeşilliklerle bezenmiş ve ayrıcalıklı bir bahçe deneyimi sunuyor. Kentin karmaşasından sakin bir vahaya geçiş, yemyeşil çevreyi yansıtan aynalı tavanlarla vurgulanıyor. Sekizinci kattan itibaren konuk odalarına bağlanan çok sayıda gökyüzü bahçesi, konukların balkonlarından doğrudan tropik yeşilliklere dalmalarına olanak tanıyor. Çatı terası, Singapur'un kentsel dokusunun ikiliğini yakalayarak şehrin manzarasını sunuyor.

Artyzen Singapore Oteli

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)