EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Arup Hong Kong'da Karbon Nötr Kule Tasarladı

Arup, Hong Kong'da, şehrin 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma isteklerini somutlaştıran, 230 metre yüksekliğindeki net sıfır ticari kule için yarışmayı kazanan tasarımı yayınladı. Taikoo Green Ribbon, yeni nesil iş yerlerini destekleyen bir kentsel ekosistem yaratmak için teknolojiyi ve doğayı harmanlıyor. Kavisli PV'ler, asma bahçeler, yosun duvarları ve çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan bir cepheye sahip olan proje, inşaattan sonra on yıldan daha kısa bir süre içinde karbon nötrlüğü elde etmeyi hedefleyen yüksek performanslı bir bina.

Taikoo Green Ribbon
Bu proje ile Arup, karbondan arındırma konusundaki kararlılığını sergilemekte ve Hong Kong'un çevreye duyarlı gelişimi için bir işaret oluşturmak üzere sürdürülebilirlik, teknoloji ve döngüsel tasarım uzmanlığından yararlanmakta. Sitenin koşullarına en iyi şekilde yanıt verecek şekilde şekillendirilen tasarım, kule boyunca yükselen bir yol oluşturan yeşil ortak alanlar ağıyla tanımlanıyor. Bu ağ, alt katlarda su soğutmalı bahçeler ve plazalar, kinetik enerji yastıkları ile peyzajlı bir gökyüzü yolu, yenilebilir bitkilerle doğal olarak havalandırılan bir bahçe ve ayrıca 500 kişilik bir çatı tiyatrosundan oluşuyor.

Taikoo Green Ribbon

Kulenin ofis katları, yerel atriumlar ve merkez dışı çekirdekler tarafından delinirken, işbirlikçi alanlar işyerlerini farklı seviyelerde birbirine bağlar. Bina neredeyse tamamen doğal olarak havalandırılıyor ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlıyor. Hava hareketine otomatik hava indüksiyonu da yardımcı olur ve AI kontrollü Akıllı Zarf sistemi havayı filtreler ve mikro iklimi ayarlar. Doğu ve batı cephelerinde, otomatik olarak çalıştırılabilen pencereler, üst seviyelerde PV ekranlar ve geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış 3D baskılı gölgelendirme elemanları bulunuyor. Güney cephesi, toplantı alanlarını, kafeleri ve diğer benzer kolaylıkları barındıracak kavisli PV'lerle kaplı bir dizi boru şeklinde modüler ünite içerir.

Taikoo Green Ribbon
Proje, önemli miktarda enerji fazlası üreten 40'tan fazla farklı enerji sistemini içeren ileri teknoloji ve malzemenin keşfidir. Ayrıca geniş yeşil alan ağı proje alanı üzerinde %350 yeşillik oranı oluşturmakta. Tasarım, Swire Properties'in Ana Ortak olduğu Hong Kong Yeşil Bina Konseyi tarafından düzenlenen Advancing Net Zero Ideas Yarışması'nın kazananı oldu.

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)