Avusturya Alpleri'nden İlham Alan Sürdürülebilir Bir Hotel

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Avusturya'daki Montafon Vadisi'nin korunan bir bölgesinin ormanları ve zirveleri arasında yer alan, sürdürülebilirlik ve aile odaklı beş yıldızlı bir otel olan Falkensteiner Hotel, kısa süre önce kapılarını halka açtı. Snøhetta tarafından tasarlanan mimari, Milano merkezli Vudafieri Saverino Partners firmasının iç tasarımıyla zenginleştirilmiş.

Avusturya Alpleri'nin geleneklerinin, renklerinin ve atmosferinin bir ifadesi olan sürdürülebilir mimari otel, eğimli alanın doğal topografyasından yararlanarak dört kata yayılmış. İki farklı yapı, ortak alanları içeren merkezi bir çekirdekten ayrılır.

Falkensteiner Hotel

İç tasarım firması kırsal alp manzarasının geleneksel unsurlarından ilham alıyor ve bunları çağdaş bir anlamda yeniden yorumluyor. Bağlamın özünü ve ruhunu vurgulamak için tasarım, alandan referanslar ve anekdotlar katar.

Falkensteiner Hotel

Alp manzarasından ve bölgeyi yüzyıllardır tanımlayan bir tarım tekniği olan üç aşamalı tarımdan ipuçları alan tasarım, değişen mevsimleri yansıtan bir renk paleti sergiliyor. Ortak alanlar yaz ve ilkbahar tonlarına sahipken, oda paletleri sonbahar ve kışın özünü ortaya çıkarır. Tasarım stüdyosu bölgenin güzelliğini yansıtmak için doğal renklerin tonlarını seçmiş, karaçam ağacı ve yeşil, mavi, kırmızı, turuncu ve sarı tonlarını kullanarak büyüleyici bir manzara yaratmış.

Falkensteiner Hotel

Yerel ahırlarda görülen dokuma dallardan ve ahşap çıtalardan oluşan çitler, restoran için dekoratif unsurlar ve paravanlar olarak yeniden tasarlandı. Yerel, el yapımı kilimler tüm odalarda ısmarlanmış duvar kağıdı veya yatak başlığı olarak yeniden yaratılmış. Ayrıca sağlıklı yaşam merkezi ve spa süs motifleri olarak ahşap kiremitlere sahip.

Falkensteiner Hotel

Yerel yapı gelenekleri taş, ladin ve karaçam ağacı ve beyaz sıva dahil olmak üzere yerel malzemeler kullanılarak onurlandırılmış. Tasarım, uzun zamandır bölgenin mimari tarzının sembolü olan ve nesiller boyu vadinin kültürel ve yerleşim manzarasını şekillendiren ladin ve taş bir yapı olan Montafoner Häus'a bağlılığını gösteriyor. 

Falkensteiner Hotel

Sonuç olarak Falkensteiner Hotel sürdürülebilir bir ortamda lüks konaklama birimlerinin keyfini çıkarırken Montafon Vadisi'nin eşsiz güzelliğini yaşamak için ideal bir yer.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)