Azaltılmış Karbon Ayak İzi İçin Lüksemburg'daki Hibrit Bina

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org

UNStudio, yerel ortağı HYP Architects ile birlikte Lüksemburg'daki Kyklos binasının tasarımı için açılan yarışmayı kazandı. Proje, eski bir sanayi bölgesini konut, ofis ve perakende alanlarının yanı sıra bir üniversite ve teknoloji merkezi ile tamamlanmış bir kentsel merkeze dönüştürmeyi amaçlayan büyük ölçekli bir yeniden geliştirme girişimi olan Beval'in bir parçası. Bölgenin ana meydanında merkezi bir konuma sahip olacak Kyklos binasını tasarlarken mimarlar, hem operasyonel hem de gömülü ölçümler için en küçük karbon ayak izini yaratacak çözümler bulmak üzere yola çıktı.

Yeni binalar tasarlanırken genellikle operasyonel karbon ayak izinin azaltılmasına odaklanılır. Ancak UNStudio'ya göre, ilk 40 yıl boyunca, ayak izinin neredeyse %90'ı aslında gömülü karbon olarak da adlandırılan kullanılan malzemelerle ilişkili. Ofis, her iki ölçütü, yani tüm yaşam boyu karbon ayak izini ele almak için bir çerçeve araştırıyor. Kyklos bina önerisi için mimarlar, kararlarını bildirmek için Carbon Builder'ın ilk prototipini kullandılar ve Lüksemburg'daki standart ofis binalarına kıyasla yaklaşık %80'lik bir azalma sağladılar.

Kyklos binası

Bu çabanın bir parçası da en sürdürülebilir malzemelerin seçilmesi etrafında dönüyor. Kyklos binasında %100 geri dönüştürülmüş içeriğe sahip çeliğin yanı sıra gelişmiş karbon performansına sahip karbon karışımları kullanılıyor. Hibrit çelik-beton yapı seçiminin uzun vadede daha iyi bir performans sunacağı belirlendi. İlk hesaplamalar, Lüksemburg'daki standart bir ofis binası için 580 kg/m2 olan CO2 eş değerine kıyasla bu yapının 115 kg/m2 CO2 eş değerine ulaşma olasılığını gösteriyor.

"Yeni karbon araçlarımız bize ahşabın her zaman en iyi seçenek olmadığını ve sürdürülebilirliği yüksek binaların hepsinin aynı görünmek zorunda olmadığını gösterdi. Artık ilginç geometri ve yüksek sürdürülebilirlik düzeylerinin birbirini dışlamadığını gösterebiliyoruz." - Ben van Berkel

Kyklos binası

UNStudio tarafından tasarlanan binanın Agora Masterplanı'nın merkezi olması ve kamuya açık bir karma kullanım katının üzerinde 8 kat ofis alanı içermesi amaçlanıyor. Çok katlı lobi, resepsiyon ve ticari işlevler için birleşik bir alan yaratırken, yuvarlak merdivenler çevredeki kentsel peyzaj ile görsel bir bağlantı oluşturuyor. Binanın kat planları, taşıyıcı kolonlara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak ve esnek iç düzenler için zemin alanını serbest bırakmak amacıyla çelik kablolarla asılan yuvarlak bir çekirdekten dallanıyor.

Kyklos binası

Kısa bir süre önce UNStudio, Sangam Dünya Kupası Parkı'nın merkezi olarak Seul'de inşa edilecek benzersiz bir dönme dolabın tasarımını açıkladı. Ofis ayrıca, Çin'in Hangzhou kentinin merkezinde 2023 Asya Oyunları kompleksi olan Olimpik Spor Merkezi'ne de ev sahipliği yapan bir alanda planlanan dört yüksek kuleden oluşan yeni Hiwell Amber Merkezi'nin tasarımını da açıkladı.

Kyklos binası

Proje Bilgileri

UNStudio ekibi: Ben van Berkel, Arjan Dingste ile Stella Nikolakaki, Bruno Peris Vila ve Cristobal Ignacio Burgos Sanhueza, Laura Lopez Iglesias, Regiane Fernandes de Oliveira, Taliia Nurutdinova, Matthias Kooijman.

Yerel Mimar: HYP Architects

Görselleştirmeler: Play-Time Barcelona tarafından


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)