Bakü Kendi Miami'sine Kavuşuyor

Moskova mimarlık bürosu Archpoint, Emin Agalarov tarafından Azerbaycan'ın başkentine 30 km mesafede deniz kıyısında geliştirilen Sea Breeze Resort & Residences tatil kenti için iki mahalle tasarlıyor.

Modern kompleks turistik, konut ve ticari tesisler içeriyor. Çevre düzenlemesine ağırlık verilecek. Çeşitli yeşil alanlar, farklı özelliklere ve mekan planlama çözümlerine sahip mahalleleri birleştiren bağlantı unsurları. Kırmızı çizgiler içindeki sitelerin iç bölgeleri tamamen yayalaştırılacak, evlere ve yer altı otoparkına erişim sadece şehrin ana caddelerinden sağlanacak.

Özel ve kamusal alan arasındaki ayrım peyzaj araçlarıyla sağlanacak. Taşıt yolunun kenarındaki evlerin ilk katlarında kafeler, mağazalar, restoranlar, kulüpler, ortak çalışma alanları vb. yer alacak. Avluların içinde ise güvenli oyun alanları ve bol miktarda yeşillik yer alacak.

Miami Resort

Archpoint'in Miami Resort mikro bölgesi, denizden uzak olmayan 7,2 hektarlık bir alanda yer alacak. Dükkanlar, geniş bir avlu, park alanları, bisiklet yolları ve yüzme havuzları ile 6-10 katlı az katlı apartmanlardan oluşan birinci sınıf bir kompleks olacak. Mikro bölge, dört köşe bloktan ve konturunu görsel olarak kapatan iki "kuleden" oluşuyor.

Sea Breeze Resort & Residences

Projenin özelliklerinden biri de deniz havasının tadını çıkarmanızı sağlayan çok sayıda yazlık açık alan (balkon ve teras). Çeşitli şekillerdeki balkonlar ve sundurmalar her evi özel kılmakta, panoramik camlı gelecekteki daire düzenlerine ferahlık hissi, bol miktarda ışık ve lüks katıyor. Ve kendi bölgenizden ayrılmadan doğal manzaralara hayran kalmanızı sağlar.

Sea Breeze Resort & Residences

İkinci Mikro Bölge

İkinci mikro bölge 11,2 hektarlık bir alanda yer alacak ve 9 konut bloku ile bir otel içerecek. Binaların yüksekliği 4 ila 8 kat arasında değişiyor - kıyı şeridine yaklaştıkça binalar alçalıyor. Böylece her biri diğerinin manzarasını minimum düzeyde engelliyor.

Sea Breeze Resort & Residences

Deniz kenarındaki gezinti yolları tesisin tüm misafirlerine açık olacak. Mağazalar ve kafeler de herkesin erişebileceği zemin katlarda yer alacak. İkinci kat ve üzerinde yaşayacaklar için ise evlerin iç tarafında yabancılara kapalı bireysel bir altyapı sağlanıyor.

Sea Breeze Resort & Residences

Konseptin ölçeğine rağmen, mimarlar için ana faktör projenin insan ölçeği. Sea Breeze Resort & Residences sakinleri ve konukları, kentsel peyzajın kusursuz bir şekilde entegre edildiği doğal peyzajda kendilerini rahat hissedecekler.

Adres: Azerbaycan, Bakü

Yazarlar
: Archpoint bürosu, Valery Lizunov, Maxim Dolgov, Daniil Titov, Polina Khangazheyeva, Dmitry Shishkov, Natalia Logvinova

Alan:
7,2 ve 11,2 hekta


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)