Baumschlager Eberle Architekten'in Sürdürülebilirlik Konseptleri

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Baumschlager Eberle Architekten'in bugüne kadarki en büyük Avrupa projesi olan Brüksel'deki (BNP Paribas Fortis'in Genel Merkezi) yeni Montagne du Parc binası, sürdürülebilirlik konseptlerinin yapının tamamlanma sürecinin ilk aşamalarında nasıl uygulanabileceğinin mükemmel bir örneğidir. 

Sürdürülebilir mimari proje müşterinin enerji, kaynak tüketimi ve yapısal gereksinimlerini karşıladı. Yüksek estetik, sosyal ve kültürel standartlar belirledi ve bankaya ve şehre mimari bir cevher kazandırdı. Bölge geliştirilir ve toplam 100.000 m² zemin kat alanında 4.100 kişiye ilham verici bir çalışma alanı sağlar. 

Montagne du Parc

İnşaat çalışmaları şantiyedeki eski binanın kat kat itinayla yıkılmasıyla başladı. Dikkatli malzeme ayrımı ve geri dönüşüm sayesinde bu dikkatli yıkım döngüsel ekonominin iyi bir örneği olarak değerli bir kaynak sağladı. 

Montagne du Parc

Büyük bir yeraltı yapısı da yeniden kullanıldı ancak bisiklet park yerlerine kıyasla daha az sayıda araç park yeri müşterinin çevreye olan bağlılığını gösteriyor. Mevsimlik ısı depolama için mevcut yeraltı alanını kullanmak ve çatıya güneş panelleri kurmak, yüksek verimli çalışma ve sıfıra yakın bir enerji dengesi sağlar. Bu yüzden projede sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler tercih edilmiş. 5000 m2'lik çatı alanı ayrıca arılar, kuşlar ve çeşitli bitkiler için yaşam alanı olarak hizmet verir.

Montagne du Parc

Sürdürülebilir mimari örneklerden yapının görünümü, yapının ölçeğini azaltan yük taşıyıcı desteklerle tanımlanır. Çok renkli etki, çevre açısından optimize edilmiş bir taşıma ve işleme sistemi aracılığıyla beslenen yanardöner yeşil fuksit granül tarafından yaratılır. Kolonlar yeniden kullanılabilir yerel ahşap ekler kullanılarak yapıldı ve çıkıntılı çatı yapısı malzemenin ekonomik bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Projede sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Montagne du Parc

Şehrin iki bölümünü birbirine bağlayan pasajlar, avlular ve asansörler halka açık ancak atriyum ve gökyüzü lobisi güvenlik kaygıları ve mevcut kullanım için uygun değil. İçeride yapı esneklik için tasarlandı ve sağlık ve konut dahil olmak üzere bir dizi kullanıma izin verirken zemin kat mağazalar, konaklama ve kamu kullanımı için alan sağlıyor.

Montagne du Parc

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)