EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Belirsizlik, En Kötü İhtimalden Daha Acı Vericiydi. -Dostoyevski-

Bir yılın daha sonunda geldik ama 2021, küçük büyük tüm insanların hafızalarında asla silinmeyecek izler bırakarak gidecek. Çünkü tüm dünya yüzyılın felaketi olarak adlandırılabilecek bir durum ile karşı karşıya kaldı, felaket filmlerindeki sahneleri aratmayacak görüntülere şahit olduk. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp dalga dalga tüm dünyaya yayılan Covid 19 pandemisi hayatımızı ve yaşama alışkanlıklarımızı tepetaklak etti. 

Bu yılı tek bir kelime ile anlat deseler ben hakkımı ‘belirsizlik’ten yana kullanırım. Çünkü bu bir yıllık süreçte yaşananların tamamından daha çok, insanları belirsizliğin yıprattığını düşünüyorum. Korku, panik, kaos, acı ve belirsizlik. İnsanoğlu görünmez bir düşmanla savaş halinde, hem de hayatta kalma savaşı... Peki insanoğlu bu görünmez düşman karşısında çaresiz mi? Elbette değil, ardı ardına gelen aşı haberleri bir nebze olsun yüreklere su serpiyor, komplo teorileri bir tarafa bilimin ışığında yaşanan olumlu gelişmeler, belirsizliğin ortadan kalkmasına, sis perdesinin aralanmasına neden oluyor. Zaten hiçbir felaket sonsuza kadar sürmedi, sürmeyecek... Tarih şahidimiz ki bu zor günler de geçecek, geride kalacak. Tıpkı yüzyıl önce, 1918 yılında İspanya’da başlayıp dünya nüfusunun üçte birini etkileyen İspanyol gribinin özellikle Avrupa kıtasını kasıp kavurup, 2 yıl sonra çekip gitmesi gibi.  

Bize düşen ise yine bu yaşadıklarımızdan ders çıkarmak olacak, yoksa dünya üzerinde gittikçe artan ‘tüketim makinesi’ insan nüfusunun doğal ortamlar üzerindeki müdahalesi arttıkça başımıza daha çok felaketler gelecek. 

Yıllardır yayınımız aracılığıyla üzerinde durduğumuz, altını kalın çizgiyle çizdiğimiz; sürdürülebilirlik ve çevre odaklı, doğa dostu faaliyetler, yapılaşmalar, kentleşmeler, oluşumlar ve bunlara gönülden inanıp destekleyenler artık daha da önemli hale geldi. Yaşananlardan ders çıkartıp, önlem almak için zamanımızın daraldığı bilimsel bir gerçek... Biz bu gerçeklerin üzerine gitmeye devam edeceğiz. 

Pandemi döneminde istemeden de olsa bir süre ara vermek zorunda kaldığımız Ekoyapı Dergisi’ni tekrar sizlerle buluşturabilmenin buruk sevincini yaşıyor ve daha aydınlık günlerde sizlerle buluşabilmenin umudunu taşıyoruz. Sağlıkla kalın...

Keyifli okumalar.

Ekoyapı Dergisi 47.Sayı PDF Dokümanı


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)