Beton Paneller Nasıl İnşa Edilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimar Ben van Berkel, Münih'te, üretici Rieder tarafından üretilen fildişi renkli beton panellerle kaplanmış pikselli bir dış cepheye sahip bir apartman bloku tasarladı. Van B adı verilen konut, mimarlık firması UNStudio'nun kurucusu van Berkel tarafından çeşitli demografik özelliklere ve aile yapılarına uygun uyarlanabilir kentsel konutlar için bir model oluşturması amacıyla tasarlandı.

Van B, Schwabing-West'te Münih'in Kreativquartier'inin yanında yer almakta ve açık alanlar ile ortak alanların yanı sıra bir dizi esnek daireden oluşuyor. Dış cephesi, bakır renkli metalle kaplanmış büyük pencereler ve balkonlar da dahil olmak üzere asimetrik çıkıntılarla tanımlanmış.

Beton Paneller

Bu sayede, cam elyaf takviyeli betondan yapılan büyük kaplama panelleriyle kaplanan pikselli bir cephe ortaya çıkıyor. Bunlar Rieder tarafından sadece 13 milimetre kalınlığında prefabrik olarak üretilmiş. Paneller, betonun görünümünü görsel olarak yumuşatmak ve bakır renkli metalle yan yana bir görünüm oluşturmak için tasarlanmış fildişi bir renk tonuyla tamamlanmış.

Rieder'e göre, paneller dayanıklı oldukları ve van Berkel'in konut kompleksine yönelik hedefleri doğrultusunda "gelecek düşünülerek" tasarlandıkları için proje kapsamında seçildi. Binanın uyarlanabilir konutları gibi, paneller de biçim, yüzey, doku ve renkleri değiştirilebilecek şekilde özelleştirilebilir.

Beton Paneller

Rieder, "Modern yaşam alanlarının esnek ve sürdürülebilir olması gerektiği gibi, Rieder'in beton cephe çözümleri de 'bireysel, basit ve dayanıklı' ilkesini takip ediyor." dedi. "Farklı nüans ve dokuların karışımı, cam elyaf takviyeli beton cephe ürününü öne çıkaran şeydir" diye sözlerine ekledi marka."Bakır renkli metal ve sert beton kaplama elemanları Van B'nin cephe tasarımında rakipsiz bir ekip olduklarını kanıtlıyor."

Beton panel serisi, mimarların "mimari açıdan sofistike cepheler" elde etmelerine yardımcı olmak için Rieder tarafından geliştirilmiş. Şirket, "Rieder, beton dünyasını yeniden hayal etmeyi ve kullanılabilir hale getirmeyi misyon edinmiştir." dedi. "Genellikle oldukça hantal olan beton, narin görünümlüdür ve geniş bir uygulama yelpazesiyle bina kabuğu için harika bir çözümdür."

Beton Paneller

Beton paneller prefabriktir ve inşaat sırasında hem zamandan hem de kaynaklardan tasarruf etmek için yerine takılacak ve yerinde ayarlanacak şekilde tasarlanmış.

Rieder, "Hava koşullarından bağımsız olarak fabrikada ön montaj ve yüksek derecede prefabrikasyon, yüksek bir kalite standardı, sahada hızlı montaj ve verimli bir inşaat süreci sağlıyor." dedi.

"Bina inşaatının geleceği işte böyle bir şey: kaynak tasarrufu, zaman tasarrufu ve insanlar ve çevre için sürdürülebilir."

Beton Paneller

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)