EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Braas İle Daha Sürdürülebilir Çatılar Daha İyi Bir Dünya

Yaşamın temel ihtiyacı olan su, özellikle küresel ısınma problemi ile birlikte her damlası çok daha dikkatle harcanması gereken bir kaynak haline gelmiştir. Türkiye, dünyada su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında gösterilmektedir. Bu amaçla, ülkemizde de yönetmelikler düzenlenmektedir ve yağmur suyunun toplanması, depolanması teşvik edilmeye başlamıştır. Buna göre, bazı yerleşim yerlerinde belirli bir büyüklüğü aşan yapılarda sarnıçlı depolama sistemleri istenmektedir.

Braas Yağmur Suyu Toplama Elemanı

Braas Çatı Sistemleri, yeni lanse ettiği yağmur suyu toplama elemanı ile çatıda sürdürülebilirliği sağlamak için sunduğu ürün ve çözümlere bir yenisini daha ekliyor. Braas yağmur suyu toplama elemanı, müstakil evlerin bahçe sulaması, süs havuzu doldurulması vb. ihtiyaçları için tasarlanmış akılcı bir çözüm. Entegre kaba malzeme filtresi, büyük ebatlı yabancı malzemelerin toplama bidonuna girmesine engel oluyor. Açılıp kapanabilen su toplama ağzı, kenetlenebilen bir yapıya sahip. Böylece sistem, don mevsiminde hasar görmemesi için kolayca kapatılabiliyor.

Braas Nefes Alan Modüler Çatı Sistemleri

Braas’ın  “Çatı çözülmesi gereken bir sistemdir” anlayışı ile daha sağlıklı, daha konforlu ve sürdürülebilir çatılar sunabilmek için geliştirdiği Nefes Alan Modüler Çatı Sistemi, özellikle kiremitler ile çatı yüzeyi arasında kalan boşluğun sürekli ve etkin bir şekilde havalandırılması esasına dayanıyor. Sağlıklı bir çatıda kiremit altı havalandırma, yoğuşma, bakteri,  yosunlaşma gibi sağlıksız ortam şartlarının oluşmaması için önemlidir.  Çatıyı oluşturan malzemelerin, gerçek fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve uzun ömürlü olabilmesi için ortamın nemden arındırılmış ve kuru olması gerekir.  Bu nedenle Braas’ın sunduğu birbiriyle uyumlu, yeni nesil teknolojilerle üretilmiş onlarca detay çözümü kapsayan Nefes Alan Modüler Çatı Sistemi,  ısı köprüsü oluşturmayan ısı yalıtımı, enerji tasarrufuna katkı sağlayan su yalıtımı çözümleri, kendi elektriğini üreten solar paneller gibi birçok çözümü içinde barındırıyor.

Braas Çatı Isı Yalıtımı Çözümleri

Yapılan araştırmalara göre yapılardaki ısı transferinin çatılardan gerçekleşen kısmı, toplam ısı kaybının dörtte birine ulaşıyor. Braas; geliştirdiği yüksek performanslı çatı mantolama sistemleri ile hem çatılarda ısı köprüleri oluşmasını önlüyor hem de çatıların ısı yalıtım performansını artırıyor. Braas ısı yalıtım çözümleri, enerji verimliliğini artırarak evinize değer katarken, çatı katlarında dört mevsim ideal yaşam konforu sağlayacak bir ortamın da oluşturulmasına yardımcı oluyor. Böylece çatı katları tüm yıl boyunca rahatlıkla kullanılabilir duruma getiriliyor, çatı katındaki yaşam süresi uzuyor.

Braas Divoroll Clima+2S

Yapının enerji performansı açısından çok önemli bir alanı olan çatıların, enerji verimliliğini artırmak amacı ile Braas’ın geliştirdiği çözümlerden biri de Divoroll CLIMA+2S. Güçlü bir su yalıtımı örtüsü olmasının yanı sıra reflektif özelliği ile güneşten gelen ısıyı yansıtan ve böylece çatı katında 4,6 dereceye varan sıcaklık düşüşleri sağlayan Divoroll Clima Plus 2S, özellikle yaz aylarında soğutma amaçlı enerji kullanımının azaltılmasına da yardımcı oluyor.

Braas Güneş Enerjili Çatı Sistemleri

Yenilenebilir enerji kaynaklarından etkin bir şekilde yararlanabilmeyi hedefleyen Braas; fotovoltaik paneller ile güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlanıyor. Braas Güneş Enerjili Çatı Sistemleri; çatılara kattığı estetik değer, tam su sızdırmaz detayları ve çatıya entegre yapısıyla tam bir mühendislik çözümü olarak öne çıkıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)