Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu

Cam kıran ses efekti, uzun süredir klasik komedi rutinlerinin temel dayanağı olmuştur. Hepimiz filmlerde şahit olmuşuzdur; hafif bir pervane nesnesi ekrandan veya sahneden uçtuğunda, kaçınılmaz olarak camı kırar. O an, bu sahne zararsız ve komik gelir. Ama bir de gerçek hayatta yaramaz bir okul çocuğunun topu vurarak camınızı kırdığını düşünebiliyor musunuz? Bu hareket, emin olun, yalnızca sorgulama ve küçümseme ile karşılanacaktır.

Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu
Guiyang Zhongshuge kitabevinde kullanılan siyah yansıtıcı cam, okuyucuların kendilerini kaybetmeleri için büyülü bir ayna salonu yaratıyor.

Bunun nedeni, modern cam ürünlerinin atalarından tamamen farklı olmasıdır. Güçlü ve kararlı olan cam; ancak esnek ve şeffaflıktan opaklığa giden yolda kendini doğru bir şekilde konumlandırabilir. Bu özelliklerin tümü, camı hem mimari hem de iç mekanlarda eski ve yeni uygulamalar için son derece uygun kılan özelliklerdir.

Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu
Urca çatı katı (üstte) manzarayla konuşmak için geniş cam kapılar kullanırken, Europ Yardım Binası (alt) cephesinin Madras Şeffaf Camı LED ışıkla besleniyor.

Dış Cephelerde

Cam, diğer birkaç yapı malzemesinin yapabildiği gibi güneş ışığını yansıtır. Cam kaplı binalar, eski mimarinin kaba bir manzarasındaki meşhur bir elmas misali, şehir caddesinde parlar. Brezilya, Rio de Janeiro'daki Urca çatı katı gibi konut projelerinde, devasa sürgülü cam kapılar, manzarayı geniş bir ekrandan sunuyor. Modern ofis binalarında, tipik olarak şık cam cepheler, yöneticilere imrenilen köşe-ofis görünümü sağlayabiliyor, ancak bu iki boyutlu görünüm o kadar yaygın ki, artık sıkıcı olmaya başladı.

Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu

Bu sıkıcılığın farkına varan Fransa, Paris'teki Europ Assistance Binası, işleri birkaç adım daha ileri götürüyor. Uzman Vitrealspecchi'nin lamine Madras Transparency camı kullanılarak ve binanın kurumsal kimliğine uygun olarak cepheye çarpıcı tonlar ekleniyor. Buradaki LED ışık, camdan besleniyor ve cam yüzeyi boyunca bir dizi nokta aracılığıyla eşit olarak yayılıyor. Bu şekilde ofisin gece boyunca yanan renkli bir varlık olmasına izin veriyor.

İç Cephelerde

Bazen büyük bir güç, bazen de en büyük zayıflık olabilir. Camın üstün şeffaflığı, onu hem manzarayı hem de güneş ışığını iç mekanlara davet etmek için mükemmel kılar; ancak biraz mahremiyet gerektiğinde zorlanabilir.

Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu
Bogotá'nın Spa Chairama'sı, karmaşık bir iç duvar kaplaması işlevi gören bir cephe için camı desenli lazerle kesilmiş metalle birleştirir.

Kolombiya, Bogotá'daki Spa Chairama; bir iç cam tabakasını bir dış delikli metal tabakasıyla birleştirir . Bu ikili kaplama, binaya dışarıdan parlak bir görünüm verirken, dantel benzeri kaplamasının altındaki cam tabaka, ışığın mekâna ustaca girmesine izin verir. Delikli desen, spa havuzu ve bakım odalarında ilginç bir ışık dansı yaratırken; yansıtıcı cam bölme ise mahremiyetlerini sağlıyor.

Tavan Olarak

Hem mukavemeti hem de şeffaflığı ile cam, duvarların yanı sıra, çatılar için de uygundur. Seralar 100 yılı aşkın bir süredir cam kullanıyor, ancak aynı zamanda “seralar” olarak da adlandırılmaları, bunun nedenini doğrudan ortaya koyuyor.

Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu
Café 27, günlük güneş ışığını engelleyecek şekilde konumlandırılmış ahşap çıtalara sahip bir cam tavanın güneş ısısı kazanımına karşı koyar.

Çin'in Pekin kentindeki Café 27, cam tavanının üzerine ince ahşap kemerler yerleştirerek ısı kazanımı sorununu çözüyor. Ahşap şeritler, doğrudan güneş ışığını engellemenin ve yaymanın yanı sıra, paralel bir ışık ve gölge deseni oluştuyor. Sürekli hareket halindeki şeritler, çıtalı duvar kaplamaları ve bitki duvarlarını içeren bir iç motifin parçası haline geliyor. Bunların hepsi, insana doğa ile nazik bir ilişki kurmasında ilham veriyor.

Döşeme Olarak

Cam döşeme ilk bakışta garip ve hatta korkutucu görünse de, çağdaş sertleştirilmiş cam, sağlam bir güvenceye sahip mimari bir çözümdür. Rio de Janeiro'da adı geçen Urca çatı katı, camı hem dünyaya açılan bir pencere hem de evin diğer bölümlerine dikey bir pencere olarak kullanıyor. Bu şekilde güneş ışığı, mide bulandırıcı cam yürüyüş yollarının yatay bölmeleriyle kesişen bir atriyuma girmeden önce bir cam tavandan geçiyor.

Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu
Guiyang Zhongshuge kitabevinin cam yüzeyleri bir hikayeler dünyası yaratıyor.

Bu arada, camın yansıtıcı kalitesi, Çin'in Guiyang kentindeki Guiyang Zhongshuge kitabevine gerçekten büyülü, rüya gibi bir kalite kazandırıyor. Kristal berraklığında siyah cam döşeme, mürekkep gibi yayılıyor. Bu şekilde, ziyaretçiyi, başlarının üstünde ve altında; aynı zamanda aşağı ve ayaklarının altında kıvrılan bir edebiyat dünyasında çevreliyor.

Bölümler Olarak

Bir odanın kanatlarıyla sınırlı bir rolü kabullenmek istemeyen cam, iç mekanlara da ışıltı getirebilen bir malzemedir. Şeffaflığı ve akustik nitelikleri nedeniyle, genellikle iç kapılar, duvarlar ve basit bölmelerde cam tercih ediliyor. Bunun yanında camın esneklik özelliği, harika sanatsal ve heykelsi bölmeler oluşturmak için büyüleyici yöntemlerle şekillendirilmesine, kesilmesine, desenlendirilmesine ve aydınlatılmasına olanak tanıyor.

Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu
İtalya'nın Como kentindeki Moya restoranında şeffaf cam, çarpıcı bir yerleştirme ve ince bir bölme işlevi görüyor

Örneğin İtalya, Como'daki Moya restoranında, basit, ince cam paneller tabanları aydınlatılır ve küçük bir cam ormanı gibi rastgele istiflenir. Etki, misafirhanedeki alanları bölen, aynı zamanda ince bir bozulma sağlayan çarpıcı bir dekorasyon parçasıdır.

Mobilyada Kullanım

Düz bir yüzeyden daha fazlası olan camın dayanıklılık ve hijyen gibi diğer doğal nitelikleri, onu yüksek kaliteli mobilyalarda kullanım için mükemmel kılar. Genellikle bu, şık ve minimalist masa üstleri veya dolap kapakları anlamına gelir. Ancak In Out Studio'dan Violet Blisssuite , malzemeye adeta bir aşk mektubu yazmıştır. İspanya, Marbella ve Barselona'daki konsept otel odası iç mekanları, cam duvar kaplamaları, arkadan aydınlatmalı cam yatak başlıkları, asma cam ışıklar, cam mozaik döşeme içerir. Yine burada duvarları saran bir peluş halı, çift katlanmış cam masa gibi basamakları örten cam mozaik zemin, çift ​​lavabo cam kaideler ve banyolarda, banyo ve yatak alanlarını mahremiyetle ayıran cam bölmeler bulunur.

Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu
Konsept Violet Blisssuite otel odaları, tüm formlarında ve uygulamalarında cam kullanmaktadır.

Gizlilik İçin 

Cam, en yenilikçi malzemelerden biri olmaya devam ediyor. Gizlilik camı, bir zamanlar şeffaf olan malzemeyi elektrik akımına tepki veren sıvı kristallerle bağlar. Akım aktığında kristaller hizalanır ve cam normal görünür. Bununla birlikte, içinden hiçbir akım geçmediğinde, kristaller önceki durumlarına dönerek camı tamamen opak hale getirirken yarı saydamlığını korur.

Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu
Cephelerden Mobilyaya: Tasarımda Cam Kullanmanın 7 Yolu
Gizlilik camı, bu perakende alanının hem geleneksel bir mağaza penceresi hem de özel bir VIP görüntüleme alanı olarak işlev görmesini sağlar.

Örneğin Pekin'de, Beyaz Mağara Galerisi, topografik bir forma sahip, parametrik tarzda lüks bir perakende iç mekandır. Özellikleri arasında, müşterileri görünür bir ekranla sokaktan çektikten sonra pencereyi buzlu bir bariyere dönüştürebilen ve VIP müşteriler için özel bir görüntüleme alanı yaratan bir VIP odası vardır.

Yapısaldan dekoratife ve işlevselliğe kadar, camın bu modern kullanımları malzemenin imajını değiştirmiştir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)