EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Çimento Sektörü Zorluklara Rağmen Başarılı Bir yıl Geçirdi

Çimento sektörünün çatı birliği TÜRKÇİMENTO sektörün 2020 yılına güncel rakamlarını paylaşarak tüm zorluklara rağmen üretim, satış ve ihracatta beklenenin üstünde performans sergilendiğini ortaya koydu

TÜRKÇİMENTO sektöre ait 2020 yılının ihracat rakamları ile üye olmayan şirketlerin tahmini rakamlarıyla birlikte üyelerinin toplam üretim ve satış rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre sene başında olumsuz etkilerini gösteren pandemiye rağmen, normal hayata dönüş ve inşaat sektöründe yaşanan canlanmanın etkisi ile 2020 yılı rakamlarında başarılı bir performans ortaya konuldu.

Çimento sektörü, yaklaşık %29 daralma yaşadığı 2019 yılından sonra 2020 yılına umutlu başlamıştı. Fakat pandemi sonrası yaşanan satış iptalleri ve gelir kaybı, kurlarda yaşanan artışlar, enflasyonun altında artış gösteren çimento fiyatları ve enerji maliyetleri gibi zorlayıcı pek çok unsurla karşılaşıldı. 

Haziran ayından itibaren normal hayata dönüş ve inşaat sektöründe yaşanan canlanma ile satışlarda tekrar artış görülürken, yılsonuna kadar etkilerini görmeye devam eden canlanma ile birlikte 2020 yılı rakamları şu şekilde gerçekleşti:

TÜRKÇİMENTO’dan sektörle ilgili yapılan açıklamaya göre; “2020 sektörün ihracatta rekor kırdığı bir yıl oldu. İç pazarda yaşanan daralma sektörü ihracatta agresif olmaya zorladı. Ancak Türk çimento sektörü 2021 yılına ihracatta düşüşle başladı. Bu düşüşte, iç pazarın canlanmasının etkili olduğu düşünülüyor.”  

Ekonomik değerlendirmeye göre ise; “2021 yılı için yapılan ilk tahminlerde, ülke ekonomik büyüme hedefine paralel olarak %5 oranında bir büyüme ve toplam ihracatın 28-30 milyon ton arasında olması öngörülüyor. Aşılama ile pandemi etkisinin azalması ve ekonominin normale dönmesi umut ediliyor. Büyüme rakamlarına erişebilmek için çimento gibi alt sektörleri kapsayan ekonomi kararları önem arz ediyor.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)