Çimsa 2023 Yılını Başarılı Finansal Sonuçlar ile Tamamladı

Çimsa, 2023 yılı finansal sonuçlarını başarılı bir şekilde açıkladı. Sabancı Building Solutions BV'deki hisse artışı, işletme birleşmesi ve enflasyon muhasebesi etkileriyle düzenlenmiş olan bu sonuçlar, önemli bir büyümeyi ortaya koyuyor.

Yeniden düzenlenmiş finansal tablolara göre, Çimsa'nın FAVÖK'ü %72 artışla 3.7 milyar TL'ye yükseldi. Önceki yıla göre net kar ise %37 artarak 3.1 milyar TL'ye ulaştı, varlık satışlarının etkisi hariç tutulduğunda.

Çimsa CEO'su Umut Zenar

Çimsa CEO'su Umut Zenar, 2023 yılını başarılı finansal sonuçlarla tamamlamanın memnuniyetini dile getirdi. Özellikle, Sabancı Building Solutions paylarının devriyle birlikte elde edilen büyüme ve uluslararası performanslarının paydaşlarla ilk defa 2023 finansallarıyla paylaşıldığını belirtti. Bu işlemle birlikte Çimsa'nın yaklaşık 20 milyar TL ciroya ulaştığını vurguladı. Ayrıca, cirolarının %57'sinin yabancı para bazlı satışlardan oluştuğunu açıkladı.

Çimsa'nın beyaz çimento ve CAC alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olduğunu vurgulayan Zenar, Mersin fabrikasında gerçekleştirilen 45 milyon dolarlık yatırımla yeni üretim tesislerini devreye aldıklarını ve bu sayede CAC üretim kapasitelerini 2 kat artırdıklarını belirtti. Çimsa'nın ileri teknoloji yapı malzemeleri şirketine dönüşme hedefi doğrultusunda, CAC ürün ailesinin önemli bir rol oynadığını ifade etti. Ayrıca, teknik destek ihtiyacını karşılamak amacıyla Münih'teki Sabancı Teknoloji Merkezi'nin önemine değindi.

Son üç yılda operasyonlarını optimize etmeye ve yerinde üretim yetkinliğini arttırmaya odaklandıklarını söyleyen Zenar, ABD gri çimento öğütme tesisi yatırımlarının yanı sıra, faaliyetlerini uluslararası pazarlara taşıyacak yeni yatırım fırsatlarına odaklanmaya devam ettiklerini belirtti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)