Çin’de Tohum Formunda Ormanlık Otel

Zjjz Atelier, Çin'de ormanlık otel için elipsoit tatil kabinlerini, ahşap paneller ve aynalı alüminyum karolarla sarılmış bir tasarım olarak tamamladı. Tree Wow Hotel için tasarlanan proje, tohumların doğal çevrelerini yansıtması için doğal formlardan ilham alması gerektiği düşünüldü. Stüdyonun kompleks için tasarladığı ikinci proje ise büyük bir konik çatıya sahip olan misafirhane. Mimarlara göre, tohumların tasarımı belirli bir doğal şekli kopyalamak için doğrudan bir girişimden ziyade, binaların işlevsel taleplerine dayanıyordu. Sadece taklit edici formlar oluşturmak yerine, görüşleri sahneleyerek ve yapılar ile çevreleri arasındaki ilişkiyi kurarak mekânsal deneyimi geliştirmeye odaklanıldı.

Binalar, çam panel ile sarılmış ve dairesel açıklıklar ile delinmiş yuvarlak formlara sahiptir. Organik şekilleri tohum olarak adlandırılmalarına neden oldu. Çam panel ve parlak alüminyum karolar tohumların alt kısımları hariç, dış yüzeylerin çoğuna uygulandı. Tohumlar dış kabukların akan şekillerini takip eden ahşap levhalarla kaplıdır. Ahşabın farklı tonları, doğrusal olmayan yüzeylerin süpürme eğrilerini vurgular. Aynalı alüminyum karolar çevreyi yansıtır, hava ve manzara renkleri değiştikçe mevsimler boyunca binaların görünümünü değiştirir. Bir bitkinin kökleri gibi, bu yansıtıcı kaplama da her evi yeryüzüne bağlıyor. Çam paneller, yapılara sıcak ve yumuşak bir estetik kazandırırken, çevredeki doğaya karışmalarını sağlıyor.


Dört tohumun her biri kazıklar üzerinde yerden yüksekte olup harici bir merdivenle erişilmekte. Girişin yanındaki bir merdiven, aşağıdaki yaşam alanına bakan bir çatı katı salonuna yükselir. Penceresi bu alanı gün ışığı ile doldurur. İçeride, bir yatak odası, banyo, depolama alanı ve uzanmak için bir çatı katı alanı bulunmakta. Yüzeylere yerleştirilen yuvarlak pencereler, çevrenin belirli manzaralarını sergilemek için düzenlenmiştir. Yan taraftaki daha küçük pencereler bitişik ormana bakarken, çatı katındaki daha büyük pencereler ağaç tepelerinin ve gökyüzünün manzarasını çerçevelemekte. Ön tarafta, açıklıkların en büyüğü dairesel bir terasa açılan kapıya sahip.

Teraslar bağımsız sütunlarla desteklenir ve verandalardan birinde büyüyen bir ağaç için delik mevcut. Her bölmedeki ana alanda bir yatak, küvet ve terasa bakan bir şezlong bulunmaktadır. Yatağın arkasındaki duvardaki kavisli açıklıklar, banyo ve depolama alanı ile birlikte girişe erişim sağlar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)