EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Çin’in En Yeşil, En Zeki ve En Sürdürülebilir Binalarından Biri

MVRDV'nin Lankuaikei Merkezi, Shangai’de geleceğe dayanıklı bir sürdürülebilirlik makinesi olacak

MVRDV Shangai’de yapılacak Lankuaikei Tarımsal Gelişim (LAD) Merkezi’ni tasarladı. Bir sürdürülebilirlik makinesi olarak tanımlanan proje, teraslı ve 11 katlı bir ofis binası olacak. Burada yüksek ve düşük teknoloji sürdürülebilirlik stratejileri bir arada kullanılacak. Lingang Yeni Şehri’nin ortasında bulunan gölün yanında olacak bu bina, sürekli gelişen kent bölgesinde Çin’in en yeşil, en zeki ve en sürdürülebilir binalarından biri olacak.

MVRDV’nin tasarladığı bina dikdörtgen bir plan kullanıyor. Akışkan ve heykele benzeyen geometrik şekli, avlu girişine inen bir seri teraslarla kaplı. Ahşap ve yeşillik ile tamamlanmış terasları, binanın en üstüne ulaşım sağlayan halka açık yollar bulunduruyor. Binanın en üstünde LAD’ın işlerini ve araştırmalarını paylaşabileceği bir alan bulunuyor. Çatının güney cephesinde ise güneş enerjisi panelleri için eğri bir çatı kullanılırken kuzey tarafında ise güneş ışığını filtreleyen ama altında kalan teraslara yağmur suyunun inmesini sağlayan bir çatı kullanılıyor.

Proje sorunlarla hem direkt olarak hem de dolaylı yollardan çözümler sunuyor. Materyal seçimi ve hayat-döngüsü analizi ile benzeri olan yapılardan %40 daha az karbon salınıyor. Çatı yapısı ve teraslar ise doğal havalandırma sağlıyor. Bu havalandırma ve gölge stratejileri enerji kullanımını da azaltıyor. Tasarımda kullanılan güneş enerjisi panelleri ile birlikte bina kullandığı enerjinin neredeyse tamamını kendisi üretiyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)