Cosa Rasada: Plaza Del Mayo’da Görkemli Bir Devlet Evi

Arjantin Başkanı Julio Roca, 1882 yılında mimar Enrique Aberg’i eskiden burada bulunan başkanlık binasının yerine, yakındaki postaneye benzeyen yeni bir bina tasarlaması için görevlendirdi. Daha sonra mimar Francesco Tamburini ikisinin arasına ekler yaptı ve iki bina bütünleştirildi, böylece La Casa Rosada meydana geldi. ‘Pembe Ev’ olarak adlandırılan bina bugünkü biçimini 1898 yılında aldı.

Arjantin’in ikinci en büyük kenti olan Buenos Aires’in Plaza de Mayo meydanında bulunan ve Pink House olarak da bilinen Casa Rosada’ nın yapımı 1898’de tamamlanmıştır. Karmaşık mimari stillerin kullanıldığı yapı pembe renk tonuna boyanmıştır.

Arjantin mimari tasarım özelliklerinin yansıtıldığı bu önemli bina ‘‘Devlet Evi’’ olarak anılır. Bu yapı eski Arjantin Başkanları’nın eşyalarının sergilendiği bir müzeyi de içerir. Sarayın Arjantin tarihi için önemli bir yeri vardır.  Yapı, Arjantin mimarisinin önemli eserleri arasında yer almaktadır ve adından da anlaşıldığı üzere tamamen pembe mimarisi ve muhteşem dizayn edilmiş mobilyaları ile ihtişamın somut halidir.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)