Cosentino’dan 14 Milyon Euro'luk Güneş Enerjisi Yatırımı

Cosentino

Mimari ve tasarım için yenilikçi ve sürdürülebilir yüzeylerin üretimi ve dağıtımında dünya lideri olan Cosentino, doğa için sürdürülebilir ürünleriyle de öne çıkıyor. İç tüketime yönelik İspanya’da Avrupa'nın en büyüklerinden fotovoltaik santralini hayata geçiren marka, 14 milyon euro'luk yatırımla Cosentino Endüstri Parkı'nın yıllık elektrik tüketiminin yüzde 20'sini karşılayacak.

Endüstriyel alanda yeni bir yenilenebilir elektrik yönetim modeli kuran Cosentino, yüzde 100 endüstriyel iç tüketime yönelik fotovoltaik projesiyle yılda yaklaşık 34 bin MWh elektrik üretecek.  Cosentino’nun Almería'da sahip olduğu Endüstri Parkı içinde Partaloa ve Cantoria bölgelerinde hayata geçen 20 megavat kapasiteli yeni tesiste, yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 20'si güneş enerjisinden sağlanacak. 

2023’te 10 milyon euro'luk çatı projesi devreye alınacak

40 hektarlık arazide her biri 540Wp’lik yaklaşık 37 bin güneş paneline sahip olan proje, hem karbon ayak izinin azaltılmasına hem de  biyoçeşitliliği kurtarmaya katkıda bulunuyor. Şirketin 2030 ile 2050 karbonsuzlaştırma stratejisi doğrultusunda hazırlanan proje, güneş platformuna eklenen 15 hektarlık alanda, flora ve yerli türlerin ekilmesine dayalı bir biyoçeşitlilik projesine de ev sahipliği yapıyor. Güneş enerjisi taahhüdünü sürdüren şirket, aynı zamanda fabrikalarının çatılarına güneş panelleri kurulumundan oluşan ikinci bir faza da start verecek. 2023 yılı sonunda devreye alınması planlanan 10 milyon euro'luk çatı projesi ile mevcut platforma 20MW eklenerek, Cosentino Endüstri Parkı içindeki yıllık enerji üretim rakamının yüzde 30'a çıkarılması hedefleniyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)