Çözüm Yenilenebilir Enerji Olabilir

Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Bitlis, 22 Haziran Dünya Yenilenebilir Enerji Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı. İklim değişikliği ile mücadele ve enerjide arz güvenliğine dikkat çekilen açıklamada, “Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim, yaşadığımız birçok sorunun çözümü olabilir. Enerjiden başlayarak bu büyük yeşil dönüşümü gerçekleştirmek için birlikte hareket etmeliyiz. Burada uygulanacak olan stratejinin bütüncül, aynı zamanda cesaretlendirici ve özendirici olması lazım” denildi.  

Açıklamada, Polisan Holding’in CDP İklim Değişikliği ve Su Güvenliği programlarına üye olduğu ve performans notunu “B-” seviyesine yükselttiği, globalde bu nota sahip 33 Türk şirketinin bulunduğu da kaydedildi. Mehmet Emin Bitlis açıklamada, bu sayının artması gerektiğini ifade etti ve şu değerlendirmelerde bulundu: “Üretim sahalarımızda elektrik enerjisi tüketimimizin yüzde 50’sini yenilenebilir kaynaklarından karşılamaktayız ve karbon emisyon yoğunluğu azaltım oranımızı yüzde 53’e yükselttik. 2025 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynak kullanımı ile emiyonlarımızı sıfırlamak istiyoruz.”

Türkiye ekonomisine 58 yıldır değer katan, ayrıca faaliyet yürüttüğü kimya, boya ve liman işletmeciliği sektörlerinde birçok ilke öncülük eden Polisan Holding’ten, 22 Haziran Dünya Yenilenebilir Enerji Günü dolayısıyla bir açıklama yayınlandı.

Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Bitlis
Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Bitlis

Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Bitlis imzalı açıklamada, atmosferde giderek artan karbon emisyonunun diğer sera gazları ile birleşerek iklimde değişikliğe neden olduğu ve bunun da birçok yıkıcı doğa olayını beraberinde getirdiği kaydedildi. Karbon emisyonunun neden olduğu iklim değişikliği ile mücadelede yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin stratejik önemde olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporlara göre, iklim değişimi hızlandı, yaygınlaştı ve yoğunlaştı. Artık dünyanın her yerinde iklim değişikliğinin yıkıcı etkisini görüyoruz. Can kayıpları, yüz milyar dolarları aşan maddi zararlar, yok olan tarım arazileri bizlere gösteriyor ki; eğer topyekûn bir seferberlik içinde olmazsak tablo kötü bir noktaya gidecek.”

Yenilenebilir Enerji Kullanarak Karbon Emisyon Yoğunluğunu Azalttı 

Açıklamada Polisan Holding’in iklim değişikliği ve su güvenliği için yürüttüğü çalışmalara da yer verilerek şunlar kaydedildi: “2017 yılından bu yanadır Karbon Saydamlık Projesi (CDP) içinde yer alıyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalar sonucu CDP İklim Değişikliği ve Su Güvenliği programlarındaki performans notumuzu “B-” seviyesine yükselttik ve globalde bu nota sahip 33 Türk şirketinden biri olduk. Üretim sahalarımızda, operasyonlarımızda, ofislerimizde ve genel müdürlük binamızdaki elektrik enerjisi tüketimimizin yüzde 50’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaktayız. Yanı sıra, entegre iklim dostu yaklaşımımız ile yatırımlarımız ve yürüttüğümüz operasyonel verimlilik projeleri sayesinde emisyonlarımızı azaltmayı hedefliyoruz.  Bu sayede, üretim ve kapasite dalgalanmalarından arındırılmış Kapsam I-II karbon emisyon yoğunluğu azaltım oranımızı yüzde 53’e yükselttik. 2025 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynak kullanımı ile Kapsam II emisyonlarımızı sıfırlamak istiyoruz. Biz istiyoruz ki bütün sanayicimizle birlikte bu büyük dönüşümü gerçekleştirelim. Sadece üretim tesisleri yetmez, konutlarda, ticarethanelerde, kamu iştiraklerinde ve çiftliklerde de temiz enerji merkezli bir yeşil dönüşüm şart. Topyekûn bir seferberlikle sadece dünyayı içine düştüğü varoluşsal krizden çıkarmakla kalmayacağız, enerjide arz güvenliğini de sağlayacağız. Ayrıca maliyetlerde bir stabilizasyon yakalayacağız.”  

Çözüm Yenilenebilir Enerji Olabilir 

İklim değişikliği ile mücadele, enerjide arz güvenliği ve maliyetlerde dengelenme için yenilenebilir kaynak kullanımının stratejik önemine vurgu yapılan Mehmet Emin Bitlis imzalı açıklamada, emisyonların azaltılması için yatırım ve teknolojik dönüşümün de plana hızla alınması gerektiğini kaydedildi.  


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)