Deniz Bitkisi Zostera Otundan Yapılan Doğal Mobilyalar

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Ürünler için doğal malzeme seçimi, düşük çevresel etki ve karbon emisyonu üretimi sağlayabilir. Mimar ve tasarımcı David Thulstrup bu fikri MOMENTUM koleksiyonu adını verdiği son sergisine dahil etti. Koleksiyon zostera otunu keşfeden dört sınırlı sayıda parçadan (alçak masa, yüksek masa, podyum ve perde) oluşuyor. Deniz bitkisi Søuld tarafından tasarlanan Acoustic Mats adlı bir ürün şeklinde mobilya ve ekran malzemesi için ayaklara dönüştürüldü. 

Acoustic Mats'tan ilham alan MOMENTUM, cam ve çeliği de parçalara entegre ediyor. Doğal, bitki bazlı malzemelerden üretilen mobilyalar karbon emisyonlarıyla doğal bir şekilde mücadele ederken, alana özel bir iç tasarım unsuru da getiriyor. Zostera otunun inşaatta kullanılması yeni bir fikir değil. Geçmişte Danimarka ana karasının kıyılarında bulunan geleneksel Læsø deniz yosunu evlerinde çatı kaplama malzemesi olarak yaygındı. Etrafı denizle çevrili olan zostera otu oldukça verimli olup 1600'lü yıllardan beri inşaatlarda kullanıldığı bilinir.

Deniz Bitkisi Zostera Otundan Yapılan Doğal Mobilya

Søuld bu geleneksel inşa yöntemini yenilikçi teknoloji ve on yıl süren araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla çağdaş bir modele dönüştürdü. Acoustic Mats inşaat sektöründe iyi bir alternatif sunmuştur ancak MOMENTUM malzemenin mobilyada kullanıldığı ilk örnek. Søuld'un Kurucu Ortağı Pi Fabrin "Bu iş birliği bize malzemenin yapı inşaatı bağlamının ötesindeki imkanlarını keşfetme fırsatı verdi. Thulstrup'un saf malzeme anlayışı, doğal güzelliği ve dokunsallığı da vurguluyor ve tasarımları, günümüzün tasarım ve çevre ihtiyaçlarını karşılarken zostera otunun kültürel mirasına da saygı duyuyor." dedi. 

Deniz Bitkisi Zostera Otundan Yapılan Doğal Mobilya

Tasarımlar ev iç tasarımı ile doğa arasında bir bağlantı kurarken, Acoustic Mats'ın işlevi akustiği iyileştiriyor ve bölgenin kültürel mirasına hitap ediyor. Sadece daha az çevre dostu seçeneklere bir alternatif sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı iç mekan hava kalitesi yaratır. Søuld'un zostera otu ürünleri termal ve nem emici özellikler sunar. Mantarın özelliklerine benzer şekilde zostera otu yangına, küflenmeye ve çürümeye karşı oldukça dayanıklı ve hiçbir toksik katkı maddesi içermez. Thulstrup "Zostera otu ile çalışmak sadece gerçekten benzersiz özellikleri nedeniyle değil, aynı zamanda doğal, sürdürülebilir ve çığır açıcı olması nedeniyle de gurur verici. Özellikle zostera otunun yüzeyini, sıcak tonunu ve tuz kokusunu seviyorum." dedi.

Deniz Bitkisi Zostera Otundan Yapılan Doğal Mobilya

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)