EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Denize Yakınlık Hissi Veren Bir Sosyal Toplanma Alanı

Norveç, Arendal halkına hediye olarak Snøhetta, 1937’de inşa edilmiş liman hamamı Knubben'i canlandırmayı öneriyor. 2024 yılında tamamlanması beklenen halka açık alan, dalgalanan, basamaklı bir arazi olarak şekillendirilecek — Norveç mimarisinde işlevselliğin açık bir örneği olarak 1937 yılından beri ayakta duran orijinal eğlence bileşiminin çağdaş bir şekilde yeniden canlandırılması. Ketil Ugland tarafından tasarlanan bu alanda on metre (33 ft) dalış platformu, çocuk havuzu, değişen odalar ve bir kiosk birleşmiştir. 1960’larda kapanmıştır. Yeni Knubben, geçmişe mimari bir tepki olarak yorumlanıyor ve Arendal şehrini yaşamsal kısımlarını savunurken hem ulusal hem de uluslararası ziyaretçiler için bir kent merkezi olarak vurguluyor.

Dalgalanan basamaklı kamusal alan

Snøhetta’nın önerisinden önce, Knubben banyosunun orijinal görkemine döndürülmesi planlandı. Kısa bir süre sonra, tesisin sadece su aktivitelerinden daha fazlası, çok amaçlı bir alan olarak hizmet vermek için önemli ölçüde modernizasyon çabalarına ihtiyacı olacağı ortaya çıktı. Yeni Knubben, çelik özlü kazıklarla inşa edilmiş bir yapı olarak yükselecek ve adanın yayılmasını ve olanaklarını daha da genişletecek. Mimari, Norveç kıyısını simgeleyen adalar ve kabuklardan ilham alıyor. Yumuşak oyuk ve tümsek duvarların yatay düzlemde boşluklar oluşturduğu aşınmış şekillerle karakterize edilen, erozyona uğramış buzul halini çağrıştıracak. Bu yeni, kapsamlı topografik koşul, haritanın kontur çizgilerini takip eden yatay katmanların birleşimi olarak şekil alacak.

Snøhetta'daki ekip, Knubben banyosunun yeniden canlandırılışının ruhu hakkında yorum yapıyor: ‘giderek kentleştikçe doğayla olan teması arıyoruz. Knubben, denize yakınlık hissi veren bir sosyal toplanma alanı olacak ve çok çeşitli aktivitelerin ve deneyimlerin zemini olarak hizmet verecek. Sıcak bir yaz akşamı güneşinde dinlendirici bir yer, kültürel etkinlikler için bir merkez ve soğuk kış gününde buzlu bir banyo yaptıktan sonra güzel bir yemeğin tadını çıkarmak için bir alan olacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)