Deprem Bölgelerine Uygun Asansör Standartları Konuşulacak!

9 Mart Perşembe günü Tüyap Beylikdüzü’nde 18.’si başlayacak Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı’nda daha akıllı ve daha güvenli asansör teknolojileri vitrine çıkıyor. TARSUS Fuarcılık tarafından AYSAD’ın (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) desteğiyle gerçekleştirilen organizasyonun konferans ayağında ise ana gündem maddesi “SİSMİK BÖLGE ASANSÖRLERİ” olacak.

Türkiye MAKFED Başkan Yrd. Sefa Targıt

Asansör İstanbul 2023’ün konferans programı kapsamda, 10 Mart Cuma günü saat 14.30’da, Türkiye MAKFED Başkan Yrd. Sefa Targıt moderatörlüğünde düzenlenecek “Sismik Durumlara Tabi Asansörler ve Binalar” panelinde; CEN Avrupa Standartlar Komitesi TC 10 Başkanı Esfandiar Gharibaan, CEN Sismik Bölge Asansörleri Komitesi ve İtalya UNI/CT 019 Başkanı Paolo Tattoli, İTÜ Makine Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem İMRAK ve Avrupa Asansör Birliği ELA Komponent Komitesi Üyesi Dr. Ferhat Çelik “Deprem bölgelerinde hizmet veren asansörler, binalar, asansör bina ilişkisi, asansörün deprem anındaki çalışma şekli ve devreye alınması” konularındaki bilgilerini paylaşacak.

Son büyük depremde elde edilen veriler ışığında, asansörlere dair mevcut yönetmelik ve standartlarda revizyon ihtiyacı olup olmadığı tartışılacak!

Panel yöneticisi Sefa Targıt’ın verdiği bilgiye göre; TS EN 81 77 Sismik Durumlara Tabi Asansörler standardının, Avrupa Birliği düzeyinde hazırlanmasında ve revizyonlarında görev almış çok değerli dört uzmanın konuşmacı olduğu toplantıda, son büyük depremlerin yaşandığı bölgelerde yapılan incelenmelerden elde edilen veriler ışığında, EN 81-77 standardı veya Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliğinde ya da Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğinde tadilat ihtiyacı olup olmadığı tartışılacak. Panelde ayrıca “Bölge - Bina - Asansör” emniyet zinciri irdelenirken, inşaat ve makina teknolojilerinin birleşme düzlemi olan asansörler kapsamında, mühendislik disiplininin önemi vurgulanacak.

Uluslararası Asansör İstanbul 2023’ün konferans programı hakkında detaylı bilgi ve ücretsiz online kayıt için www.asansoristanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)