Doğal Ahşap ve Teknoloji ile Dekoratif, Uzun Süreli Cepheler Yaratmak

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Tarih öncesi devirlerden beri kullanılan ve günümüzde de oldukça değerli olan masif ahşap, herhangi bir laminasyon, presleme veya yapıştırma işleminden geçirilmeden doğrudan ağaçlardan elde edilir.  Mimaride evrensel olarak kullanılan bir malzeme olmaya devam etse de yaygın kullanımı talebin artmasına ve daha az etkili kaynak yönetimine yol açmış. Bu yüzden  üretim süreçlerinde kullanımını iyileştirmek ve kabiliyetlerini ve karakteristik güzelliğini kaybetmeden tüketimini azaltmak için çareler aranır. Masif ahşapla ilişkili bükülme, eskime ve yüksek çevresel maliyetler gibi sorunları gidermek için Technowood gibi malzemeler geliştirilmiş. Teknoloji ve süper dayanıklı kompozitleri doğal ahşap kaplamalarla birleştiren Technowood, masif ahşabın gücünü ve özelliklerini korurken, daha fazla dayanıklılık ve sürdürülebilir bir yaklaşımla uygun bir seçenek haline gelir.

Doğal Ahşap ve Teknoloji ile Dekoratif, Uzun Süreli Cepheler Yaratmak

Technowood FSC sertifikalı doğal ahşap kaplamayı alüminyum veya GRP (Cam Takviyeli Plastik) profiller ve levhalarla birleştirerek kullanılan ahşap hacmini azaltır. Ayrıca bu sektörün ormanların tahrip edilmesine olan katkısını azaltmaya yardımcı olur.

Bu malzeme yapısından kaynaklanan kullanım sayesinde hafifliği, hem iç hem de dış mekanlarda kullanım için çok yönlülüğü ve cephe sistemlerinde kullanılabilmesi gibi mimari projeler için çok sayıda teknik üstünlük sunar. Ayrıca A2 yangın geciktirici sınıf doğal ahşap kaplamaya sahip, bu da duman üretmesine rağmen yangınların dağılmasına neden olmadığı anlamına gelir.

Technowood

Altı ahşap dokusundan oluşan palet Ash ve Beech gibi açık renkli ahşaplardan Walnut ve Marhogany gibi derin tonlara kadar farklı malzemelerle birleşimler oluşturmayı ve bunları metaller, tekstil ürünleri ve doğal taşlar gibi farklı dış malzemelerle bir araya getirmeyi mümkün kılar. Metal ve CTP profillerden oluşan yapısı sayesinde geleneksel masif ahşap ebatlarını aşan geniş formatlı paneller oluşturmak mümkündür. Technowood ile tasarlanan cepheler binaya ciddi yapısal yükler eklemez ve imalatı ve montajı hızlıdır.

Technowood farklı estetikler sunan, çeşitli teknik koşullara uyum sağlayan ve cephenin genel tasarımını geliştiren çeşitli montaj sistemleri sunar.

Panel Sistemi

Panel sistemi zorlu hava koşullarına dayanıklı ve farklı ebat seçenekleri ile özel tasarım ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen havalandırmalı cepheler oluşturur. Standart paneller doğal ahşap kaplama ile teslim edilir ve farklı renklerde de üretilebilir. Technowood'un 3,2 metrelik profilleri 10 ila 20 cm arasında değişen panel genişlikleri ile daha kısa veya daha uzun boylarda (6 metreye kadar) özelleştirilebilir.

Profil Sistemi

Doğal ahşapla kaplanmış profil sistemi, dış hava koşullarına dayanıklı hafif bir kaplamadır ve cephede enteresan bir renk uyumu oluşturur. Technowood hem görünüm hem de boyutlar için uyarlama olanağı sunar. Profiller standart olarak açık kenarlı gelir ancak isteğe bağlı olarak masif ahşapla kapalı olarak da üretilebilir. Standart boyut 6 metredir, ancak 7,5 metreye kadar üretilebilir.

Dış Cephe Sistemi

Dış cephe sistemi bir alev bariyeri görevi görür ve böceklerden, mantarlardan ve solucanlardan etkilenmez. Bu genellikle cepheler, dekoratif duvarlar ve tavan kaplamaları için kullanılır. Standart profiller doğal ahşap kaplama ile teslim edilir ve boyalı olarak da üretilebilir. Standart panel uzunluğu 6 metredir ancak talep üzerine daha kısa veya 7,5 metreye kadar üretilebilir. Panel genişliği 10, 15 ve 20 cm gibi farklı boyutlar arasından seçilebilir.

Doğal Ahşap ve Teknoloji ile Dekoratif, Uzun Süreli Cepheler Yaratmak

Technowood ahşabın doğallığını ve dokusunu modern teknolojinin sunduğu hız, dayanıklılık, esneklik ve geri dönüştürülebilirlik ile birleştiren uyumlu bir malzemedir. Geleneksel ahşabın aksine bükülmez, çatlamaz, küflenmez veya bakteri tutmaz, bu da sık bakım veya vernik gerektirmediği anlamına gelir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)