Doğal Aydınlatma Nasıl Geliştirilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Eski ve bölümlere ayrılmış tesisler, ufak açıklıklar ve alt katlar çok az doğal ışık alır. Bir apartman dairesinde doğal aydınlatmayı geliştirmek oldukça güç olabilir. Ancak bazı yöntemler iç alanlara ışık girişini en üst seviyeye çıkarmaya katkıda bulunarak rahatlık, ferahlık, esenlik ve enerji tasarrufu gibi yararlar sağlayabilir. 

Cepheyi bozmadan doğal ışığın mekanlara girmesini sağlamak için mimarlar ve iç mimarlar tarafından uygulanan çözümlerden bazılarını derledik. Bunlar bir duvarı boyamak gibi oldukça kolay taktikler olabileceği gibi daha sofistike bir aydınlık konfor duygusuna katkıda bulunan bir tadilat da olabilir.

Oyuk Raflar

Doğal Aydınlatma Nasıl Geliştirilir

Konut mimarisinde rafların mekan ayırıcı olarak kullanılması giderek artan bir şekilde yaygınlaşıyor. İster ahşap ister metalden yapılmış olsunlar, doğal ışığın bir çevreden diğerine geçmesine imkan verecek biçimde delikli ve geçirgen olabilir.

Duvarların Açılması

Doğal Aydınlatma Nasıl Geliştirilir

Eski binalardaki daha yaygın olan bu tesisler, çevreyi ayıran birkaç yapısal olmayan duvar ile oldukça bölümlere ayrılmış olabilir. Renovasyonlar esnasında doğal ışığın alana daha derinlemesine girmesini sağlamak ve daha önce erişilemeyen yerlere ulaşarak aydınlatmayı bir bütün halinde geliştirmek için bu bölmelerden bazılarının kaldırılması çok yaygındır.

Açık Renkler

Doğal Aydınlatma Nasıl Geliştirilir

Bu çözüm etkili olmasının yanı sıra kolaydır da. Ortamın zeminler, duvarlar ve tavanlar hatta mobilyaları bile ne denli açık renkte olursa ışığı o kadar fazla yansıtır. Daha gölgeli mekanlara sahip yerler için uygun bir yöntemdir. Neticede direkt güneş ışığı alan bir ortamda beyaz düzlemler gözlere hasar verebilir.

Aynalar

Doğal Aydınlatma Nasıl Geliştirilir

Alanları büyütme hissinin yanı sıra aynalar ışığı yansıttıkları ve yayılmasına katkıda bulundukları için bir ortamın ışıklandırılmasında da mükemmel bir çözüm ortağıdır.

Yarı Saydam Malzemeler

Doğal Aydınlatma Nasıl Geliştirilir

Pencere veya kapı gibi açıklıklar ne denli geniş olursa ışığın çevreye girişi de o ölçüde geniş olur. Daha gölgeli olan ve tamamen karanlık olması beklenmeyen yerlerde perde, jaluzi ve hatta separatörler için opak unsurları seçmek yerine ışık geçişine imkan veren kumaşlar veya başka malzemeler tercih edilebilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)