Doğayla Bağlantılı Tuğla Kaplı Konut Topluluğu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İngiliz stüdyo Coffey Architects, Surrey'de "kişisel ve ortak yaşam arasında kusursuz bir karışım" yaratmak için tasarladığı geç yaşam konut topluluğu Cobham Bowers'ı tamamladı. Emekli konutları uzmanı Pegasus ile birlikte geliştirilen proje, alçak bir ortak pavyon ve çakmak taşı duvarlı orta bahçe etrafında düzenlenmiş iki üçgen konut blokundan oluşuyor.

Coffey Architects direktörü Lee Marsden, "Tasarım ve yerleşim, bir topluluk ve komşuluk duygusu yaratmaya ve sakinlerin dışarı çıkma fırsatını en üst düzeye çıkarmaya odaklanmıştır.” dedi. Direktör Phil Coffey, "Konut sakinlerinin konfor ve refahını ön planda tutarak, tasarımın her yönünün taviz vermeden güzelliği yansıtmasını sağladık." diye ekledi.

Konut Topluluğu

Tuğla kaplı konut yapıları, yerel özel lobiler etrafında dörtlü kümeler halinde gruplandırılmış 53 adet bir veya iki yatak odalı daire içeriyor. Kompakt daire taban alanlarını kullanan Coffey Architects, doğrusal binaları L şeklindeki alan boyunca çift yönlü yönlendirme olanaklarını en üst düzeye çıkaracak şekilde yapılandırdı. Yaşam alanları, stüdyonun doğal ışıktan yararlanmak için bir araya getirdiği geniş camlar, balkonlar ve teraslarla entegre edilirken, aynı zamanda yerel bölgeyle görsel bağlantıları teşvik etmeye çalışıldı.

Konut Topluluğu

Marsden, "Doğal ışığı ve en geniş manzarayı karşılayan aydınlık ve ferah yaşam alanlarına öncelik veriyoruz." diye açıklıyor. "Her dairenin bir balkonu veya terası var ve bu bağlantıyı gerçekten geliştirmek için tüm pencereler yerden tavana kadar uzanıyor." "Topluluk içindeki dolaşım alanları [ayrıca] oldukça orantılı ve iyi aydınlatılmış olup, genel deneyimi geliştirmekte ve kişisel ve ortak yaşam arasında kusursuz bir uyum sağlamaktadır."

Konut Topluluğu

Sitenin merkezinde yer alan zemin kattaki giriş pavyonu, sakinlere avlu bahçesine bitişik ortak çok işlevli alanlar sunuyor. 

Marsden, "Planın merkezinde yer alan pavyon ve duvarlarla çevrili bahçe, kamusal alandan 'dış' duvarlarla çevrili bahçeye net ve belirgin bir geçiş sağlayan bir dizi alan yaratıyor." dedi. Bunlar "pavyona yarı kamusal bir eşik" görevi görecek şekilde tasarlanmış.

Konut Topluluğu

Bahçe, yakındaki Painshill Park'ı yansıtacak şekilde tasarlandı ve yerel kaynaklı çakmak taşıyla kaplı duvarlar, ortak oturma alanları ve peyzajlı kenarlarla çevrelendi. Çevredeki yerel dokuyla daha fazla uyum sağlamayı amaçlayan stüdyo, topluluğun varlığını sokak manzarasından işaret etmek için çok yönlü eğimli beşik çatılar kullandı. Beyaz harçlı açık gri tuğla, kırmızı kiremit çatı ve yontulmamış çakmak taşı binaların dış cephesini tanımlıyor.

Konut Topluluğu

Stüdyo, "Açık renkli tuğla, yakındaki daha eski yerel tuğla binalarla tezat oluştururken, çatıda kullanılan daha geleneksel, kırmızı kil kiremit daha geniş manzaralardan köye geri bağlanıyor.” dedi. "Konut bloklarının uyumu için tek bir tuğla tonu seçildi, ancak kimlik sağlamak için formda ince farklılıklara izin verdiğimizden emin olduk. Zemin seviyesinde kontrast, farklı bir nitelik katmak için tırmıklı harç kaplamasıyla sağlandı."

Coffey Architects 2005 yılında Phil Coffey tarafından kurulmuş. Londra merkezli stüdyonun yakın zamandaki diğer projeleri arasında Bermondsey'de eski bir sanayi sitesini kapsayan karma kullanımlı bir konut ve sanat alanı projesi ile Dorset'te kırsal ahırlardan esinlenen çağdaş bir ev yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)