Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından geleneksel hale getirilen Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’nın 10’uncusu için başvurular başladı. Türk doğal taşlarının tasarımcı ve mimarlara tanıtılarak günlük yaşamda kullanılması, özgün ve endüstriyel olarak üretilebilir ürünlerin tasarlanmasına katkı sağlanması için düzenlenen yarışma, “öğrenci”, “profesyonel” ve “Natura Dergisi Çağdaş Projelerde Doğal Taş Seçkisi” olmak üzere üç kategoride gerçekleştirilecek. Öğrenci ve profesyonel kategoride dereceye girenlere toplam 137,5 bin TL’lik para ödülünün verileceği yarışma için son başvuru tarihi ise 27 Ağustos 2021.

650 farklı renk ve desen ile 150 farklı çeşitliliğe sahip Türk doğal taşlarının mimarlar ve tasarımcılar tarafından daha yakından tanınmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması için geri sayım sürüyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilecek olan yarışma; öğrenci ve profesyonel düzeydeki tasarımcılar, mimarlar ve iç mimarlar ile sektörü buluşturmayı, bu alandaki başarılı tasarımcıları ödüllendirmeyi hedefliyor.

İlk üçe giren tasarımcılara Yurt Dışı Tasarım eğitimi bursu fırsatı

Teması “Taşın Halleri: Birim-Eklem-Kütle” olarak belirlenen yarışma, “öğrenci”, “profesyonel” ve “Natura Dergisi Çağdaş Projelerde Doğal Taş Seçkisi” olmak üzere üç kategoride düzenlenecek. Öğrenci ve profesyonel kategoride dereceye girenlere toplam 137,5 bin TL’lik para ödülü verilecek. Yanı sıra ilk üçe giren tasarımcılar, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Yurt Dışı Tasarım eğitimi bursu kazanma şansı da yakalayacak.

Profesyonel ve Öğrenci kategorilerinde yarışacak yarışmacılardan özgül niteliklerini göz önünde tutan bir bakış açısıyla doğal taş malzemeyi kullanarak yapısal birimler tasarlamaları bekleniyor. Ayrıca bu birimleri taşın doğasına uygun nitelikte birbirlerine eklemlendirerek anlamlı bir kütle oluşturmaları, birimden kütleye uzanan bu tasarım kurgusunu kendi fikirlerine uygun olarak seçtikleri bir yer veya bağlam içinde konumlandırmaları, böylece bir proje önerisi olarak sunmaları bekleniyor.

“Natura Dergisi Çağdaş Projelerde Doğal Taş Seçkisi” kategorisi ilk kez dahil edildi

Yarışma kapsamına bu yıl ilk kez dahil edilen ve Türk doğal taşlarının çağdaş mimarlık-iç mimarlık projelerinde kullanımının teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen “Natura Dergisi Çağdaş Projelerde Doğal Taş Seçkisi” ise Türk doğal taşlarının nitelikli şekilde kullanıldığı, uygulanmış mimari ve iç mimari projeleri kayıt altına almayı ve sergilemeyi amaçlıyor.

Yarışma kapsamında Türk doğal taşlarının kullanılması zorunluyken; toplam maden ihracatında 1,8 milyar dolarlık yer kaplayan mermer, traverten, granit, oniks, kayağan taşı, kireçtaşı, andezit, bazalt kullanımı ise öncelikli materyaller olarak açıklandı.

Yarışma başvuruları http://www.dogaltastasarimyari... web sitesi üzerinden tek aşamalı ve online olarak ön kayıtsız alınıyor. Son başvuru tarihi 27 Ağustos 2021 olan yarışmaya katılım için herhangi bir belge ya da pafta teslimi gerekmiyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)