"Enerjinin Değeri Kadar Tüketilmesinin De Farkındayız"

Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle enerjiyi verimli kullanma çağrıları yapılırken MEGA Yalıtım Çözümleri Genel Müdürü Selçuk Vanlı, sürdürülebilirlik politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Vanlı, kendi gündemlerinin ilk sırasında yer alan enerji verimliliği ve sürdürülebilirlikle ilgili yatırımlarına öncelik verdiklerini ve bu yatırımlarına ayırdıkları bütçeyi büyümeleriyle orantılı bir şekilde artırarak ürün portföylerinde çevre dostu ürünler geliştirip sektöre sunduklarını belirtti.

Mega Yalıtım Çözümleri Genel Müdürü Selçuk Vanlı

Mega Yalıtım Çözümleri Genel Müdürü Selçuk Vanlı enerji tasarrufu sağlayan üretim süreçleri hakkında bilgi verirken şunları söyledi: ‘’Doğaya, çevreye, karşı sorumluluklarımızın bilinciyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Gündemimizin ilk sıralarında iklim değişikliği, enerji verimliliği ve sürdürülebilir üretim politikaları bulunuyor. İnsanlığın devamlılığı ve dünyanın sürdürülebilirliği için bu bilinçle hareket etmeliyiz. Mega Yalıtım Çözümleri olarak enerji tasarrufunda maksimum fayda sağlamaya çalışıyoruz.’’ dedi.  

Selçuk Vanlı, enerji verimliliği konusunun toplumsal bilinçlenmeyle ivme kazanacağına inandığını belirtirken, MEGA’nın çevre dostu ürünler ürettiğini dile getirdi.

Tüm dünyanın gündemindeki en önemli konunun enerji maliyetleri ve yenilenebilir enerji kaynakları olduğuna dikkat çeken Vanlı, enerji kaynaklarının doğru kullanılması için bilinçli tüketici tavırlarına ihtiyaç olduğunu, bu nedenle farkındalık kampanyası başta olmak üzere birçok projeyi hayata geçireceklerini söyledi. 

GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMİYLE TÜKETTİĞİ ELEKTRİK ENERJİSİNİN %70’İNİ ÜRETİYOR

Enerji maliyetlerinin artarak devam etmesi, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığın %80’lere dayanması, MEGA’nın üretim politikalarını değiştirmesinin en büyük nedenlerinden biri.

MEGA, üretim tesislerinde kullandığı elektriği GES (Güneş Enerjisi Sistemleri) ile karşılıyor. Üretim sırasında tüketilen elektrik enerjisinin %70’i bu yatırım ile geri kazanılıyor. Yenilenebilir enerji sınıfında yer alan ve yaklaşık 5 milyon dolar bütçe ile kurulan bu sistem, MEGA’nın sürdürülebilirlik politikaları ile şekillenmiş.

ÜRETİM TESİSİNDE DOĞALGAZDA %40 ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

Selçuk Vanlı üretim tesislerindeki enerji tasarrufuna yönelik yaptıkları çalışmaları anlatmaya şöyle devam etti: "Üretim tesislerimizde ki planlı, plansız üretim duruşlarında yaşanan enerji kaybını engellemek amacıyla Bilgi Teknolojileri ve Üretim-Bakım birimlerimiz ortaklaşa çalıştı. “Stand By” projesi ile enerji tüketiminde %3’lük tasarrufu sağladık.

Taş yünü üretim tesislerimizde çalışan yüksek fırın yakıtının yanması sonucu açığa çıkan gazlar tesislerimize özel olarak tasarlanmış iki aşamalı emisyon prosesi ile filtreleme işlemi yapıldıktan sonra yeniden sisteme entegre edilerek, ihtiyaç duyulan doğalgaz enerjisinde de %40 tasarruf sağladık.’’


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)