EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Exogram Evleri

Mimar Joseph di Pasquale, muazzam planlama ve karmaşık konseptler gerektiren büyük mimari şaheserlerle tanınır. Firmasının son projesi, Milano'daki iki müstakil ev ile aynı düzeyde yaratıcı zekayı çok daha küçük bir ölçekte uyguluyor. Heksagram şeklinden ilham alan iki ev, güneş panelleri ve düşük etkili malzemeler gibi sürdürülebilir unsurlar içeriyor.

Mimar, benzersiz bina şeklini elde etmek için 3D modelleme yazılımını ve serbest çizimleri birleştirdi. Modern tasarımı ve organik bir renk paletini vurgulayan her iki ev de minimalizmi, temiz çizgileri ve ahşap aksanları birleştiriyor.

Mimar, "Heksagram temel olarak mimari figürasyonun sembolik gücünü yorumlamak ve tasarım sürecinde bunu netleştirmek için bir araçtır" dedi. “Bu, binanın kimlik özü haline gelebilecek üç boyutlu bir yapının tanımlanması meselesidir. Bu nedenle, heksagram, geniş ve tarihsel olarak anlaşılmış bir anlamda, binayı tanınabilir kılan, içinde ve çevresinde ‘dolum hacimlerinin’ geliştiği bir ‘çekirdek’ olan mimari logodur ve mimari için tüm fonksiyonları barındıracak alan sağlamak üzerine inşa edilmiştir.”Koyu metaller ve açık renkli ahşap ile sivri formda inşa edilen Exogram House 1, cadde tarafında aşağıda özel bir bahçe ile içe dönük ve kapalıdır. Bu, dış mekânın çevredeki doğal unsurlarını iç mimari ile entegre tutmak için tasarlanmıştır.

Exogram House 2, doğal ışık ve engelsiz bir bahçe manzarası sağlamak için geniş, camlı açıklıklara sahip üç seviyeden oluşmaktadır. Hem düşük çevresel etki hem de enerji tasarrufu için tasarlanan bu ev, tüm yapının yaşam döngüsü değerlendirmesini artırmak için çevre dostu malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Yenilenebilir enerji- çatıya entegre edilmiş bir güneş paneli şeridi şeklinde- projenin sürdürülebilirlik referanslarını daha da artırıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)