Florida Körfez Kıyısındaki Sürdürülebilir Yapılar

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Florida'nın körfez kıyısında yer alan Hunter's Point lüks evleri, sürdürülebilir binaların şimdi ve gelecekte nasıl görüneceğine dair bir örnek. Yeni çevre dostu gelişme, her biri akıllı teknoloji ve çevre dostu tasarım ögelerine sahip düzinelerce evden oluşuyor ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yeşil ve en iklim dostu konut geliştirme yeri olarak yer alıyor.

Proje sadece şimdiki ve gelecek nesilleri korumakla kalmayıp aynı zamanda yapıların sağlıklı bir çevre ile bağlantılı olması gerektiği fikriyle yola çıktı. Şirket, konsepti şu şekilde açıklıyor: "Tüm dünyamız nesiller arası zenginlik arayışı etrafında inşa edilmiş. Buradaki fikir, hayatınız boyunca bir sonraki neslinizi beslemeye yetecek kadar para kazanabileceğinizdir. Peki torunlarınıza miras kalacak olan gezegene ne olacak?" dedi. 

Bu endişeleri gidermek için Hunters Point lüks mülkü LEED Platin sertifika gerekliliklerini karşılayacak şekilde inşa edilmiş. Her ev güneş panelleri ile donatılmış ve enerji verimliliği Sonnen'in pil yönetim sistemi tarafından izlenir. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş. Bu tükettiğinden daha fazla enerji üreten net pozitif evlerle sonuçlanır.

En son yeni teknolojiye yatırım yapmak, geleneksel evlere kıyasla yılda ev başına 8 ton karbon tasarrufu yapmak anlamına gelir. Bir topluluk olarak geliştirme tamamen kendi kendine yeterli olabilir, şebekeden uzak dururken enerji kaynakları evler arasında paylaşabilir. Sürdürülebilir mimari proje Hunters Point evleri bölgede var olan şiddetli fırtınalara dayanacak şekilde tasarlanmış.

Ayrıca modern evler klasik bir sahil hissi sunar ve sesli komutlar ile akıllı teknolojileri tüm alana entegre eder. Her ev onları daha temiz bir geleceğe yönlendiren elektrikli araba şarj istasyonları ve diğer özelliklerle donatılmış. Mümkün olan en verimli inşaatı sağlamak için inşaat süreci bile veri odaklı teknolojiye dayanır.

Her malzeme envantere alınır ve sayılır. Kullanılmayan ürünler, israfı en aza indirmek için tedarikçiye iade edilir. İnşaat sahalarında, ayrılmış inşaat malzemelerinin uygun şekilde geri dönüştürülmesini veya atılmasını sağlamak için çöp kutuları ayrı ayrı işaretlenmiş. 

Tasarımcı "Gelecek vizyonumuz, herkes için sürdürülebilir yaşamlar yaratmak için doğa ve teknoloji ile uyum içinde çalışan toplulukları içeriyor. Tüm dünyamız nesiller arası sürdürülebilirlik arayışı etrafında inşa edilmiştir. Sizden sonra gelen her nesil için sağlıklı bir gezegen sağlarken, hayatınızın en iyisini şimdi yaşayabilirsiniz." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)