​Folkart Life Bornova​: Odağında İnsan Olan Bir Tasarım

Fonksiyon, estetik ve kalitenin ön planda olduğu, bulunduğu çevreye değer katan, yenilikçi bir tasarımı gözde bir yaşam merkezi olarak İzmir’e kazandıran proje.

Folkart Life Bornova, konumu itibariyle İzmir’in kalbinde, tüm ana akslara yakın konumda yer alıyor. Yaşamdan ilham alınarak tasarlanan, farklı karakteri ile dikkat çeken projenin mimari tasarımı Demirce Mimarlık tarafından yapılmış. Prestijli ve dinamik konuma hitap edebilecek bir proje tasarlamayı öncelikli amaç edinen mimar Alpay Demirci ve ekibinin amacı; yaptıkları fiziksel analizlerden de faydalanarak  odağında insan olan bir proje geliştirmek olmuş.  

Güneş hareketlerinin izlenip, rüzgar analizlerinin yapılmasıyla ortaya çıkan veriler ile mevcut yeşil dokunun korunması kararı, projenin tasarımını etkileyen önemli unsurlar olmuş. Ayrıca; kat bazında yer yer yükselerek arazide yeşil alanlar ve sosyal yaşam için daha fazla yer bırakılması amaçlanmış. Çeşitli sosyal ve ticari alanları, yeşil alanları ve havuzlu geniş iç avlusu sayesinde Folkart Life Bornova’nın  kullanıcı ihtiyaçlarını kendi bünyesinde karşılayabilecek bir sosyal yaşam merkezi olması kurgulanmış.

Yeni nesil duvar bloğu PONCEBLOC ürünleri kullanılmıştır.

Proje Yeri: İzmir
Yapımcı Firma: Folkart Yapı
Mimari Proje: Demirce Mimarlık

Farklı kullanıcı tiplerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek mekanlar tasarlamanın, yoğun bir kullanımla beraber kullanıcıların kendilerini özel hissedecekleri alanları en fazla seviyede oluşturmanın projenin önemli noktalarından bazıları olduğunu belirten Demirce Mimarlık’ın ana hedefi; fonksiyon, estetik ve kalitenin ön planda olduğu, bulunduğu çevreye değer katan, yenilikçi bir tasarımı gözde bir yaşam merkezi olarak İzmir’e kazandırmak olmuş...Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)